“Gidroproekt” AJ aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olishga bag‘ishlangan seminarda ishtirok etdi
“Gidroproekt” AJ 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralga qadar o‘tkazilishi rejalashtirilgan aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiriga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan amaliy seminarida ishtirok etdi.
Seminar 13-yanvar kuni “O‘zbekgidroenergo” AJda bo‘lib o‘tdi hamda ijro apparati va tizim tashkilotlari vakillarini birlashtirdi. “Gidroproyekt” AJ xodimlari tadbirda onlayn formatda qatnashdi.
Tadbir davomida Milliy statistika qo‘mitasi mutaxassislari ro‘yxatga olishning maqsadi, bosqichlari va ma’lumotlarni yig‘ish bo‘yicha yangi yondashuvlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Aholi va qishloq xo‘jaligini uyg‘un holda hisobga olish orqali vaqt va xarajatlarni kamaytirish, statistik ma’lumotlar aniqligini oshirish mumkinligi ta’kidlandi.
Ro‘yxatga olish jarayoni soddalashtirilgani, savollar soni 71 taga qisqartirilgani va fuqarolarga census.stat.uz portali orqali onlayn tarzda ro‘yxatdan o‘tish imkoniyati yaratilishi alohida qayd etildi. Ushbu ma’lumotlar mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini rejalashtirishda muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.
“Gidroproekt” AJning mazkur seminardagi ishtiroki kompaniyaning davlat miqyosidagi muhim tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga hamda ishonchli statistik ma’lumotlar asosida barqaror rivojlanishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishga bo‘lgan mas’uliyatli yondashuvini namoyon etadi.

АО «Гидропроект» приняло участие в семинаре по переписи населения и сельского хозяйства
АО «Гидропроект» приняло участие в практическом семинаре, посвящённом подготовке к переписи населения и сельского хозяйства Республики Узбекистан, которая пройдёт с 15 января по 28 февраля 2026 года.
Мероприятие состоялось 13 января в АО «Узбекгидроэнерго» и объединило представителей исполнительного аппарата и структурных подразделений. Сотрудники АО «Гидропроект» участвовали в семинаре в онлайн-формате.
В ходе встречи эксперты Национального комитета по статистике подробно рассказали о целях переписи, её этапах и новых подходах к сбору данных. Особое внимание было уделено объединённому формату учёта населения и сельского хозяйства, который позволяет сократить сроки проведения, снизить затраты и повысить точность статистической информации.
Отмечалось, что процедура переписи станет значительно проще: количество вопросов сокращено до 71, а гражданам предоставлена возможность самостоятельно заполнить анкету онлайн через портал census.stat.uz. Полученные данные лягут в основу анализа демографических, социальных и экономических процессов и будут использоваться при стратегическом планировании развития страны.
Участие АО «Гидропроект» в подобных мероприятиях отражает приверженность компании государственным инициативам и понимание важности достоверных статистических данных для устойчивого развития отраслей экономики и реализации крупных инфраструктурных проектов.