Sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha yig‘ilish
Ushbu yo‘nalishning ahamiyati yuqori darajada taʼkidlandi. Xususan, joriy yilning 21-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida davlat boshqaruvi, iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga SI texnologiyalarini jadal tatbiq etish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu kun tartibini davom ettirgan holda, bugun, 23-oktyabr kuni «Situatsiyalar markazi»da “O‘zbekgidroenergo” AJ Boshqaruvi raisi Abdug‘ani Sanginov ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda “O‘zbekgidroenergo” AJ faoliyatiga ilg‘or sunʼiy intellekt texnologiyalarini tizimli ravishda joriy etish bo‘yicha kompleks choralar ko‘rib chiqildi. Asosiy eʼtibor quyidagi jihatlarga qaratildi: faoliyatning asosiy yo‘nalishlaridagi mavjud texnologik jarayonlarni takomillashtirish; elektr energiya ishlab chiqarish va suv omborlarini boshqarishda qo‘llanilayotgan raqamlashtirish dasturlarini optimallashtirish; malakali mutaxassislarni o‘qitish va ularning malakasini oshirish dasturini ishlab chiqish, shuningdek, ekspertlar hamjamiyatining amaliy tavsiyalarini muhokama qilish hamda belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha ustuvor qadamlarni aniqlash.

Совещание по внедрению технологий искусственного интеллекта
В условиях стремительного развития технологий искусственного интеллекта их повсеместное внедрение становится ключевым фактором прогресса во всех сферах. Нынешний этап по праву можно охарактеризовать как эпоху доминирования и развития ИИ.
Важность данного направления была подчеркнута на высоком уровне. Так, 21 октября текущего года состоялось видеоселекторное совещание под руководством Президента Шавката Мирзиёева, посвященное вопросам форсированного внедрения технологий ИИ в сферах государственного управления, экономики и регионального развития.
В развитие этой повестки, 23 октября, в «Центре ситуаций» прошло совещание с участием Председателя Правления АО «Узбекгидроэнерго» Абдугани Сангинова.
На данном мероприятии был рассмотрен комплекс мер по систематическому внедрению передовых технологий искусственного интеллекта в деятельность Общества. Основное внимание было уделено усовершенствованию существующих технологических процессов в ключевых направлениях деятельности, оптимизации программ цифровизации, применяемых в производстве электроэнергии и управлении водохранилищами, разработке программы обучения и повышения квалификации профильных специалистов, а также обсуждению практических рекомендаций от экспертного сообщества и определению приоритетных шагов для реализации поставленных задач.