Edgar to‘g‘oni: modernizatsiya Tasmaniya iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlamoqda
Tasmaniyada joylashgan Edgar to‘g‘onini modernizatsiya qilish bo‘yicha qiymati 35 million dollarlik loyiha mintaqa iqtisodiyotining rivojlanishiga sezilarli hissa qo‘shmoqda. Investitsiyalarning 90 foizdan ortig‘i mahalliy pudratchilar va yetkazib beruvchilarga yo‘naltirilgani Hydro Tasmania kompaniyasining “Mahalliydan xarid qil” siyosatiga sodiqligini yaqqol ko‘rsatadi.
Loyiha Entura konsalting bo‘limi hamda Hall Earthmoving qurilish kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Jarayonga 20 ga yaqin mahalliy korxona jalb etilgan bo‘lib, bu nafaqat yangi ish o‘rinlarini yaratdi, balki Tasmaniya infratuzilmasining rivojlanishiga ham turtki berdi.
Modernizatsiya ishlari 2026-yilda yakunlanishi rejalashtirilgan. Loyiha Hydro Tasmania’ning gidrotexnik inshootlar xavfsizligi va barqarorligini ta’minlash bo‘yicha uzoq muddatli strategiyasining muhim tarkibiy qismi hisoblanadi.
Oilaviy Duggans kompaniyasi yangi to‘lqinlardan himoya devorining beton qismlarini ishlab chiqdi. Ushbu devor 178 ta, har biri 2,5 metr balandlikdagi bo‘limlardan iborat bo‘lib, to‘g‘onni kuchli to‘lqin zarbalaridan himoya qilishga mo‘ljallangan.
Kompaniya rahbari Patrik Daggan jamoasining fidoyiligini e’tirof etar ekan, shunday dedi: “May oyidan beri biz har kuni, qanday ob-havo bo‘lishidan qat’i nazar, ikki bo‘limni quyib bordik. Biz uchun eng muhim narsa — birgalikda ishlash va umumiy maqsad sari harakat qilishdir”.

Плотина Эдгар: модернизация поддерживает экономику Тасмании
Hydro Tasmania реализует проект модернизации плотины Эдгар стоимостью 35 миллионов долларов, более 90% инвестиций которого направлены местным подрядчикам. Это укрепляет экономику штата и соответствует политике правительства «Покупай местное».
Работы проводятся при участии консалтингового подразделения **Entura** и строительной компании **Hall Earthmoving**, обеспечивающих координацию и основные этапы строительства. В проекте задействованы около 20 местных компаний, что способствует росту занятости и развитию региональной инфраструктуры.
Завершение модернизации запланировано на 2026 год. Проект является частью стратегии компании по повышению надежности и безопасности гидротехнических сооружений, от которых зависит стабильное энергоснабжение острова.
Семейная компания **Duggans** изготовила бетонные конструкции для новой волнозащитной стены плотины, состоящей из 178 секций. Руководитель проекта Патрик Дагган отметил, что команда работала ежедневно в любых погодных условиях, сохраняя традицию семейного бизнеса: «Работать вместе — значит достигать большего».