O‘zbekiston va Qozog‘iston suv-energetika sohasida hamkorlikni qanday yo‘lga qo‘ymoqda
Sentabrda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston 2026-yilgacha suv-energetika hamkorligi to‘g‘risida bayonnoma imzolagan edi.
Sputnik O‘zbekiston matbuot markazida “Markaziy Osiyo davlatlarining suv-energetika resurslari bo‘yicha hamkorligi” mavzusida Toshkent-Ostona videoko‘prigi bo‘lib o‘tdi.
Eslatamiz, sentabrda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston 2026-yilgacha suv-energetika hamkorligi to‘g‘risida bayonnoma imzolagan.
O‘zbekiston Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti direktori o‘rinbosari Andrey Petrov Markaziy Osiyoda eng yirik gidroenergetika obyektlaridan biri - Qirg‘izistondagi Qambarota-1 GES qurilayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, texnik topshiriq va texnik-iqtisodiy asosni ishlab chiqishda O‘zbekiston tomoni ham ishtirok etmoqda, bu esa, o‘z navbatida, kelajakda mazkur obyektdan birgalikda o‘zaro manfaatli foydalanishni osonlashtirishi mumkin.
“So‘nggi bayonnoma doirasida eng muhim masala - To‘qtag‘ul suv omborining o‘lik hajmiga yetishiga yo‘l qo‘ymaslik muhokama qilindi. Aks holda, bu nafaqat irrigatsiya, balki energetika ehtiyojlari uchun ham uning keyingi foydalanishini qiyinlashtiradi. O‘zbekiston kompensatsiya mexanizmlari bo‘yicha majburiyatlarni - yoz mavsumida kafolatlangan suv ta’minoti evaziga elektr energiyasi va boshqa energiya resurslarini yetkazib berishni bajarishga tayyorligini tasdiqladi”, - dedi Petrov.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Energetika muammolari instituti yetakchi ilmiy xodimi O‘tkir Tojiyev O‘zbekiston ichki darolarning gidroenergetika resurslarini faol rivojlantirayotganini qayd etdi.
“Pskom havzasida qurilish ishlari boshlandi, Chotqol darosini o‘zlashtirish rejalashtirilmoqda. Buning uchun suv resurslaridan foydalanish va har ikki tomonning energetik ehtiyojlarini muvofiqlashtirish maqsadida Qirg‘iziston bilan yaqin hamkorlik qilish kerak”, - dedi ekspert.

Как Узбекистан и Казахстан выстраивают сотрудничество в водно-энергетической сфере
В мультимедийном пресс-центре Sputnik состоялся видеомост Ташкент – Астана на тему "Водно-энергетическое сотрудничество стран Центральной Азии". Напомним, в сентябре Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан подписали протокол о водно-энергетическом сотрудничестве до 2026 года.
Заместитель директора НИИ ирригации и водных проблем при Минводхозе РУз Андрей Петров отметил, что в регионе реализуется один из крупнейших проектов — строительство Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане. По его словам, в разработке технического задания и технико-экономического обоснования активно участвует Узбекистан, что позволит в будущем упростить совместную и взаимовыгодную эксплуатацию стратегического объекта.
"В рамках последнего протокола обсуждалась важнейшая тема — недопущение достижения мертвого объема Токтогульского водохранилища. В противном случае это осложнит дальнейшую эксплуатацию не только для ирригационных, но и для энергетических нужд. Узбекистан, исходя из технических возможностей, подтвердил готовность выполнять обязательства по компенсационным механизмам — передавать электроэнергию и другие энергоресурсы в обмен на гарантированные поставки воды в летний период", — подчеркнул Петров.
Ведущий научный сотрудник Института проблем энергетики АН РУз Уткур Таджиев, в свою очередь, отметил, что Узбекистан делает значительный шаг вперед в направлении "зеленой" экономики, активно развивая гидроэнергетику на внутренних реках.
"Началось строительство гидроэлектростанций в бассейне реки Пскем, планируется освоение бассейна реки Чаткал. Для этого необходимо тесное сотрудничество с Кыргызстаном, чтобы согласовать использование водных ресурсов и энергетические потребности обеих сторон", — подчеркнул эксперт.