O‘zbekiston elektr energiyasining 20 foizdan ortig‘ini qayta tiklanadigan manbalardan ishlab chiqargan
2025-yil 23-sentyabr holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda quyosh va shamol stansiyalari tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi hajmi 8 milliard kVt/soatni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich mamlakatdagi umumiy generatsiyaning 22 foizini tashkil etadi.
Bunday hajmdagi elektr energiyasi 7 milliondan ziyod xonadonning 9 oylik energiya iste’molini ta’minlashga yetadi.
Bugungi kunda Respublikada umumiy o‘rnatilgan quvvati qariyb 4,6 ming megavatt bo‘lgan 12 ta quyosh va 5 ta shamol elektr stansiyalari faoliyat ko‘rsatmoqda.
- 2,4 mlrd kub metr tabiiy gaz tejalgan;
- atmosferaga 3,5 mln tonna zararli moddalar chiqishining oldi olindi.
Gidroelektr stansiyalari ishlab chiqarishni ham hisobga olsak, yil boshidan buyon mamlakatda "yashil" generatsiyaning umumiy hajmi 13,2 mlrd kVt/soatni tashkil etdi.
Qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish "O‘zbekiston - 2030" strategiyasini amalga oshirish doirasidagi ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qolmoqda. Hukumat an’anaviy manbalarga yukni kamaytirish va mamlakatdagi ekologik vaziyatni yaxshilash uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini yanada oshirishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан выработал более 20% электроэнергии из возобновляемых источников
На 23 сентября 2025 года в Узбекистане объем электроэнергии, выработанный солнечными и ветровыми станциями, достиг 8 миллиардов кВт·ч. Этот показатель составляет 22% от общей генерации страны.
Такое количество электроэнергии способно обеспечить энергопотребности более 7 миллионов домохозяйств на протяжении девяти месяцев.
На сегодняшний день в Республике функционируют 12 солнечных и 5 ветровых электростанций общей установленной мощностью около 4,6 тысячи мегаватт.
- сэкономлено 2,4 млрд кубометров природного газа;
- предотвращён выброс в атмосферу 3,5 млн тонн вредных веществ.
Если учитывать и производство гидроэлектростанций, совокупный объем "зеленой" генерации в стране с начала года составил 13,2 млрд кВт·ч.
Развитие возобновляемой энергетики остаётся одним из приоритетов в рамках реализации стратегии «Узбекистан–2030». Правительство планирует и дальше увеличивать долю ВИЭ, чтобы снизить нагрузку на традиционные источники и улучшить экологическую ситуацию в стране.