"Yashil" tashabbuslarni qanday qo‘llab‑quvvatlanadi
Prezident 07.07.2025 yildagi O‘RQ‑1073‑son "Issiqhona gazlarining chiqarilishini cheklash to‘g‘risida"gi Qonunni imzoladi. U gazlar chiqarilishini tizimli tartibga solish va kamaytirishga, shuningdek, "yashil" tashabbuslarni rag‘batlantirishga qaratilgan. Hujjat yarim yildan keyin kuchga kiradi.
Issiqhona gazlarining chiqarilishini cheklashning asosiy tamoyillari:
• issiqhona gazlari chiqarilishini kamaytirish sharoitida barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash;
• qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish ustuvorligi;
• davlatning issiqhona gazlari chiqarilishini qisqartirish bo‘yicha xalqaro majburiyatlarini bajarish zarurati;
• issiqhona gazlari chiqarilishi to‘g‘risidagi hisobotlarning majburiyligi va shaffofligi;
• issiqhona gazlari chiqarilishini qisqartirish bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlarning bajarilishi;
• issiqhona gazlari chiqarilishini cheklash bo‘yicha yondashuvlarning ilmiy asoslanganligi, tizimliligi va to‘liqligi.
Qonun bilan yuridik shaxslar, yakka tartibdagi tadbirkorlar va jismoniy shaxslarga "yashil" loyihalarni amalga oshirish huquqi berilmoqda.
Shu bilan birga, bunday loyihalarni amalga oshirish natijasida erishilgan barcha qisqartirilgan issiqhona gazlari chiqarilishini kamaytirish to‘liq davlat ixtiyorida bo‘ladi. "Yashil" loyihalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar uglerod birliklari reestriga kiritiladi, bu esa shaffoflik va hisobdorlikni ta’minlaydi. Vazirlar Mahkamasi "yashil" loyihalar ijrochilarini davlat tomonidan qo‘llab‑quvvatlash choralarini, shuningdek, bunday loyihalar javob berishi kerak bo‘lgan talablarni ishlab chiqadi.
Bundan tashqari, qonunda "yashil" loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobotda ko‘rsatilgan "yashil" loyihani amalga oshirish natijasida hosil bo‘lgan uglerod birliklarini tekshirish nazarda tutilgan. O‘zbekistonda uglerod birliklari savdosi natijasida olingan mablag‘lar belgilangan tartibda iqlim o‘zgarishiga moslashish va uning oqibatlarini yumshatish, ekologiya sohasidagi dasturlar va tadbirlarni amalga oshirish, shuningdek, atrof‑muhitni muhofaza qilish, tsirkulyar va yashil iqtisodiyot, chiqindilarni boshqarish uchun yo‘naltiriladi.

Как поддержат «зелёные» инициативы
Президент подписал Закон от 07.07.2025 г. № ЗРУ-1073 «Об ограничении выбросов парниковых газов», направленный на системное регулирование и сокращение выбросов, а также на стимулирование «зелёных» инициатив. Документ вступит в силу через полгода.
Основные принципы ограничения выбросов парниковых газов:
- обеспечение устойчивого экономического роста в условиях сокращения выбросов парниковых газов;
- приоритет использования возобновляемых источников энергии;
- необходимость выполнения международных обязательств государства по сокращению выбросов парниковых газов;
- обязательность и прозрачность отчетности о выбросах парниковых газов;
- выполнение целевых показателей по сокращению выбросов парниковых газов;
- научная обоснованность, системность и полнота подходов к ограничению выбросов парниковых газов.
Законом предоставляется право юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям и физическим лицам реализовывать «зеленые» проекты. При этом все сокращенные выбросы парниковых газов, достигнутые в результате реализации таких проектов, полностью находятся в распоряжении государства.
Сведения о «зеленых» проектах будут вноситься в реестр углеродных единиц, что обеспечит прозрачность и подотчетность. Кабинет Министров разработает меры государственной поддержки исполнителей «зелёных» проектов, а также требования, которым должны соответствовать такие проекты.
Кроме того, законом предусмотрена верификация углеродных единиц, образовавшихся в результате выполнения «зелёного» проекта, указанного в отчете о реализации «зелёного» проекта. Средства, полученные в результате торговли углеродными кредитами в Узбекистане, направляются в установленном порядке на адаптацию к изменению климата и смягчение его последствий, реализацию программ и мероприятий в области экологии, а также охрану окружающей среды, циклическую и зелёную экономики, управление отходами.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступит в силу 09.01.2026 г.