“Muvaffaqiyatingizni kafolatlaymiz”. Prezident sloveniyalik tadbirkorlarga imtiyoz va subsidiyalar va’da qildi
Prezident Sloveniyada bo‘lib o‘tgan biznes forumda tadbirkorlarga imtiyoz va subsidiyalar va’da qildi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari farmatsevtika, shahar va temiryo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, kichik GESlar qurish bo‘yicha kelishuv va shartnomalar almashdi.
22-may kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Sloveniya prezidenti Natasha Pirs Musar Lyublyana shahrida bo‘lib o‘tgan qo‘shma biznes forumda ishtirok etdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tadbirda ikki mamlakatning 100 dan ortiq yetakchi sanoat va savdo korxonalari rahbarlari va vakillari qatnashdi.
Sloveniya delegatsiyasi KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko va boshqa ko‘plab kompaniyalardan iborat bo‘ldi.
Qayd etilishicha, 2024-yilda O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 176 mln dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich 127 mln dollardan oshgan. Bunda xizmat ko‘rsatish, tayyor to‘qimachilik mahsulotlari, kimyo mahsulotlari, mexanik qurilmalar, tosh, keramika va gipsdan tayyorlangan buyumlar, mebel va boshqalar asosiy o‘rinlarni egallaydi.
“O‘zaro tovar yetkazib berish nomeklaturasi va hajmini, jumladan, to‘qimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari, mineral o‘g‘itlar, mis, farmatsevtika mahsulotlari, texnologik uskunalar va yuqori qo‘shilgan qiymatli boshqa tovarlar hisobidan ko‘paytirish orqali yaqin yillarda o‘zaro savdo hajmini 500 mln yevroga yetkazish vazifasi qo‘yildi”, — dedi O‘zbekiston prezidenti forumdagi nutqida.
“Biznes — har qanday taraqqiyotning dvigateli. Har bir tadbirkorni ishontirib aytmoqchimanki, sizlarning tashabbuslaringizni shaxsan o‘zim qo‘llab-quvvatlayman. O‘zbekiston hukumati qo‘shma loyihalarni birgalikda moliyalashtirishda yordam beradi. Biz maksimal imtiyozlar beramiz, subsidiyalar ajratamiz, biznesingizni manfaatli qilamiz va muvaffaqiyatingizni kafolatlaymiz”, — dedi u.
Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vazirligi xabariga ko‘ra, forum doirasida B2B va G2B formatlarida uchrashuvlar ham tashkil etilgan.
Tadbir davomida investitsiyaviy hamkorlik, farmatsevtika, shahar infratuzilmasini qurish, mis mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash, temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, mikro GESlar qurish, shuningdek, elektrotexnika sanoatining boshqa sohalarida munosabatlarni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan bir qator kelishuv va shartnomalar almashilgan.

«Успех гарантируем». Президент Узбекистана обещал словенским предпринимателям преференции и субсидии
Президент Узбекистана на бизнес-форуме в Словении пообещал бизнесу преференции и субсидии. Деловые круги двух стран обменялись соглашениями и контрактами по фармацевтике, развитию городской инфраструктуры и железнодорожной инфраструктуры, а также строительству микроГЭС.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Словении Наташа Пирц Мусар 22 мая приняли участие в совместном бизнес-форуме в Любляне, сообщила пресс-служба главы государства.
В мероприятии участвовали руководители и представители свыше 100 ведущих промышленных и торговых предприятий двух стран.
Словенский бизнес был представлен такими компаниями, как KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko и многими другими.
Отмечалось, что в 2024 году двусторонний товарооборот между Узбекистаном и Словенией достиг 175,7 млн долларов, что на 60,3% больше, чем годом ранее, а уже в первом квартале объем торговли превысил 127 млн сумов. Основные позиции — услуги, готовые текстильные изделия, химическая продукция, изделия из камня, керамики и гипса, мебель.
«Мы поставили задачи увеличить в ближайшие годы объёмы товарооборота за счёт расширения номенклатуры, объёмов взаимных поставок востребованной продукции. Речь идёт об экспорте в Словению текстиля, овощей, фруктов, минеральных удобрений, медных изделий, промышленных товаров. В свою очередь, мы договорились подготовить программы по бизнес-кооперации в отраслях, где наши экономики могут дополнять друг друга», — отметил президент Узбекистана в своей речи на форуме.
«Бизнес — двигатель любого прогресса. Хочу заверить каждого предпринимателя: мы поставили задачи предоставить максимальные преференции, софинансировать, выделять субсидии. Сделаем ваш бизнес выгодным, а успех мы гарантируем», — заявил президент на бизнес-форуме.
В ходе форума были организованы встречи в формате B2B и G2B, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и внешней торговли.
Предприниматели и делегаты правительств обменялись рядом соглашений и контрактов в таких сферах, как инвестиционное партнёрство, фармацевтика, строительство городской инфраструктуры, производство медных изделий, хранение и переработка плодоовощной продукции, развитие железнодорожной инфраструктуры, строительство микрогидроэлектростанций и электротехническая отрасль.