O‘zbekiston Jahon banki ko‘magida irrigatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qiladi
Jahon banki irrigatsiya va drenaj infratuzilmasini modernizatsiya qilish uchun O‘zbekistonga 200 mln dollar miqdorida imtiyozli kredit ajratdi. Loyiha Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Qashqadaryo, Namangan va Surxondaryoda amalga oshiriladi.
Jahon banki irrigatsiya va drenaj infratuzilmasini modernizatsiya qilish, shuningdek, fermerlarga irrigatsiya xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish loyihasini amalga oshirish uchun O‘zbekistonga 200 million dollar miqdorida imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi. Bu haqda bank saytida ma’lum qilindi.
Loyiha mamlakatning beshta hududida suv yo‘qotishlarini qisqartirish va sug‘orish tizimlarining energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan. O‘zbekiston hukumati loyihani birgalikda moliyalashtirish uchun qo‘shimcha 23,2 mln dollar ajratadi.
Qayd etilishicha, loyiha Jahon bankining Markaziy Osiyo mamlakatlarida suvdan foydalanish samaradorligini oshirish va suv resurslarini saqlashga qaratilgan mintaqaviy dasturining birinchi bosqichi bo‘ladi.
O‘zbekistonning qurg‘oqchil iqlimi irrigatsiyani yalpi ichki mahsulot va aholi bandligining taxminan 25 foizini tashkil etuvchi qishloq xo‘jaligi uchun hayotiy zaruratga aylantiradi. Suvning asosiy qismi Amudaryo va Sirdaryodan olinib, keng tarmoqli kanallar orqali dalalarga yetkazib beriladi. Qishloq xo‘jaligi mamlakatdagi barcha suv resurslarining qariyb 90 foizini iste’mol qilgani sababli suvdan samarali foydalanishni ta’minlash o‘ta muhim vazifaga aylanmoqda, deyiladi xabarda.
O‘zbekistonda muzliklar oqimining kamayishi, suv bug‘lanishining ortishi, muntazam bo‘lmagan yog‘ingarchilik va qurg‘oqchilikning tezlashishi tufayli suv resurslari tanqisligi sezilarli darajada kuchayishi kutilmoqda. Prognozlarga ko‘ra, ushbu o‘zgarishlar mavjud suv resurslari hajmini 30−40 foizga qisqartirishi va, shu bilan birga, irrigatsiya xizmatlariga bo‘lgan ehtiyojni 25 foizga oshirishi mumkin. Bu suv resurslariga qo‘shimcha yuklama paydo qiladi.
O‘zbekistonda irrigatsiya infratuzilmasining katta qismi eskirgan, bu esa suvning sezilarli darajada yo‘qotilishiga, resurslarning hududlar o‘rtasida notekis taqsimlanishiga va fermerlarga irrigatsiya xizmatlari ko‘rsatish sifatining pastligiga olib kelmoqda, deb ta’kidladi Jahon banki.
Bundan tashqari, 2,4 mln gektarga yaqin qishloq xo‘jaligi yerlarini sug‘orish (mamlakatning barcha sug‘oriladigan maydonining 56 foizi) nasoslar yordamida suv yetkazib berilishiga bog‘liq. Buning uchun 1700 ga yaqin nasos stansiyalaridan foydalaniladi, ular har yili taxminan 7,2 milliard kVt/soat elektr energiyasi iste’mol qiladi — bu mamlakat umumiy energiya iste’molining qariyb 16 foizini tashkil etadi.
“Yangi loyiha orqali Jahon banki O‘zbekiston suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020−2030-yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasini amalga oshirishda hukumatga ko‘maklashadi. Konsepsiya irrigatsiya sohasida suv va energiya tejamkor infratuzilmani rivojlantirishni ham nazarda tutadi”, — deydi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Tatyana Proskuryakova.
“Rejalashtirilgan loyiha tadbirlari qishloq xo‘jaligi unumdorligini oshirish, suvdan foydalanuvchilarning farovonligini yaxshilash, shuningdek, irrigatsiya va agrosanoat sohalarida yangi ish o‘rinlarini yaratishga yordam beradi”.
O‘zbekiston Suv xo‘jaligi vazirligi loyihani Qoraqalpog‘iston Respublikasi, shuningdek, Buxoro, Qashqadaryo, Namangan va Surxondaryo viloyatlarida amalga oshirish uchun mas’ul bo‘ladi. Ushbu hududlarda irrigatsiya va drenaj infratuzilmasini modernizatsiya qilish va ko‘rsatilayotgan xizmatlarni takomillashtirish orqali 2031-yilga borib suv xo‘jaligi sektori samaradorligi sezilarli darajada oshishi kutilmoqda.
Rejalashtirilgan loyiha tadbirlari orasida:
• Amudaryo va Sirdaryo bilan bog‘langan va yuqorida qayd etilgan hududlardan o‘tgan sakkizta yirik magistral kanalning 259 kilometrini betonlash. Buning uchun suvni tejaydigan zamonaviy materiallar, jumladan, geomembranalardan foydalaniladi;
• o‘zi oqar suv yetkazib berishni ta’minlash va iloji boricha nasoslardan foydalanish zaruratini kamaytirish uchun kanal o‘zanlarini qayta profillash va ularning sathini ko‘tarish;
• ko‘rsatilgan kanallar bo‘ylab suv taqsimotini nazorat qilish darajasini oshirish uchun 470 ga yaqin gidrotexnik inshootlar qurish;
• suv sarfini o‘lchagich o‘rnatilgan boshqariladigan suv chiqargichlarni o‘rnatish, shuningdek, suv ta’minoti jarayonlarini boshqarish uchun dispetcherlik boshqaruvi va ma’lumotlarni yig‘ish tizimini (SCADA) joriy etish bor.
Loyihadan kutilayotgan natijalar:
• 232 000 gektar maydonda irrigatsiya xizmati sifatini oshirish, bu esa ushbu yerlarda qishloq xo‘jaligi unumdorligini oshirish imkonini beradi.
• 180 000 nafar suv foydalanuvchisi, shu jumladan, 80 000 nafar ayollarning sug‘orish xizmatlaridan yanada ishonchli foydalanishini ta’minlash.
• Yillik suv yo‘qotishlarini taxminan 540 million kub metrga qisqartirish, bu esa suvdan yanada oqilona foydalanishga yordam beradi.
• Yiliga 165 million kVt·soatdan ortiq elektr energiyasini tejash, bu esa irrigatsiya sohasida energiya samaradorligini oshiradi va ekspluatatsiya xarajatlarini kamaytiradi.

Узбекистан модернизирует ирригационную инфраструктуру с привлечением $200 млн от ВБ
Всемирный банк выделил Узбекистану кредит в $200 млн на проект по модернизации ирригационной и дренажной инфраструктуры. Планируется бетонирование 259 км восьми магистральных каналов и строительство около 470 гидротехнических сооружений в пяти регионах, включая Каракалпакстан.
Всемирный банк одобрил предоставление Узбекистану льготного кредита в размере 200 млн долларов на реализацию проекта по модернизации ирригационной и дренажной инфраструктуры, а также повышению качества предоставления ирригационных услуг фермерам, сообщила пресс-служба ВБ.
Проект направлен на сокращение потерь воды и повышение энергоэффективности ирригационных систем в пяти регионах страны. Правительство Узбекистана дополнительно выделит 23,2 млн долларов на софинансирование проекта.
Этот проект — первый этап региональной программы Всемирного банка, направленной на повышение эффективности водопользования и сохранение водных ресурсов в странах Центральной Азии.
«Ожидается, что дефицит водных ресурсов в Узбекистане значительно усилится из-за снижения ледникового стока, повышения испаряемости воды, нерегулярных осадков и учащающихся засух. По прогнозам, эти изменения могут сократить объём доступных водных ресурсов на 30−40% и одновременно увеличить потребность в ирригационных услугах на 25%. Это создаст дополнительную нагрузку на водные ресурсы», — говорится в сообщении.
В ВБ отмечают, что значительная часть ирригационной инфраструктуры Узбекистана устарела, что приводит к существенным потерям воды, неравномерному распределению ресурсов между регионами и низкому качеству предоставления ирригационных услуг фермерам.
Кроме того, около 2,4 млн гектаров сельскохозяйственных угодий (56% всей орошаемой площади страны) зависят от подачи воды с помощью насосов. Для этого используются около 1700 насосных станций, которые ежегодно потребляют порядка 7,2 млрд кВт·ч электроэнергии — что составляет около 16% общего энергопотребления страны.
Министерство водного хозяйства Узбекистана будет отвечать за реализацию проекта в Каракалпакстане, а также в Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской и Сурхандарьинской областях.
К 2031 году в этих регионах ожидается существенное повышение эффективности водохозяйственного сектора благодаря модернизации ирригационной и дренажной инфраструктуры и совершенствованию предоставляемых услуг.
Среди запланированных проектных мероприятий:
- Бетонирование 259 км восьми крупных магистральных каналов, соединённых с реками Амударья и Сырдарья и проходящих по территории вышеуказанных регионов. Для этого будут использованы современные водосберегающие материалы, включая геомембраны.
- Перепрофилирование и поднятие уровня русел каналов для обеспечения самотёчного водоснабжения и сокращения необходимости в использовании насосов там, где это возможно.
- Строительство около 470 гидротехнических сооружений для повышения уровня контроля за распределением воды вдоль указанных каналов.
- Установка регулируемых водоспусков с расходомерами воды, а также внедрение системы диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) для управления процессами водоснабжения.
Ожидаемые результаты проекта:
- Повышение качества ирригационного обслуживания на площади 232 тысяч га, что позволит увеличить продуктивность сельского хозяйства на этих землях.
- Обеспечение более надёжного доступа к ирригационным услугам для 180 тысяч водопользователей, включая 80 тысяч женщин.
- Сокращение ежегодных потерь воды примерно на 540 млн кубометров, что будет способствовать более рациональному водопользованию.
- Экономия свыше 165 млн кВт·ч электроэнергии в год, что повысит энергоэффективность и снизит эксплуатационные расходы в ирригационном секторе.