O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida kengaytirilgan strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatildi
Budapesht shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban Kengaytirilgan strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Shuningdek, yetakchilar huzurida qabul qilingan qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar, jumladan, Ekstraditsiya to‘g‘risidagi shartnoma, Iqlim o‘zgarishi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, tabiiy ofatlarni boshqarish, ilm-fan va innovatsiyalar, tinch atom sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi idoralararo kelishuvlar almashildi.
Xususan, "O‘zatom" agentligi va Vengriyaning MVM EGI Zrt. davlat korxonasi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim va Anglashuv memorandumi imzolandi.
Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, yangi texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish, atom elektr stansiyalarida quruq sovitish tizimlarini yetkazib berish va amalda tatbiq qilish, texnologiyalarni mahalliylashtirish, zarur infratuzilmani yaratish, shuningdek, mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish dasturlarini tashkil etishni nazarda tutadi.
O‘zaro anglashuv memorandumi, o‘z navbatida, uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli sheriklik asoslarini shakllantirishga qaratilgan. Ushbu hujjat O‘zbekiston hududida atom elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda tomonlarning o‘zaro hamkorligi mexanizmlarini belgilaydi.

Узбекистан и Венгрия установили расширенное стратегическое партнерство
По итогам состоявшихся в городе Будапеште переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан подписали Совместную декларацию об установлении отношений расширенного стратегического партнерства.
В их присутствии также состоялся обмен рядом принятых межправительственных и межведомственных документов, среди которых Договор об экстрадиции, Соглашение о сотрудничестве в сфере изменения климата, межведомственные договоренности в области управления природными катастрофами, о сотрудничестве в сфере науки и инноваций, мирного атома и другие.
В частности, между Агентством «Узатом» и венгерским государственным предприятием MVM EGI Zrt. подписаны Соглашение о сотрудничестве и Меморандум о взаимопонимании.
Соглашение о сотрудничестве предусматривает проведение научных исследований, разработку и внедрение новых технологий, поставку и внедрение систем сухого охлаждения на атомных электростанциях, локализацию технологий, создание необходимой инфраструктуры, а также организацию программ подготовки и повышения квалификации специалистов.
Меморандум о взаимопонимании, в свою очередь, направлен на формирование рамок долгосрочного и взаимовыгодного партнёрства. Документ определяет механизмы взаимодействия сторон при реализации проектов по строительству атомных электростанций на территории Узбекистана.