JB O‘zbekistonga taqsimlovchi elektr tarmoqlari modernizatsiyasi uchun $100 mln ajratadi
Jahon banki O‘zbekistonga 100 million dollar imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi, deb xabar qildi Jahon banki matbuot xizmati. Mablag‘lar qayta tiklanuvchi energiya manbalarini taqsimlash tarmoqlariga integratsiyalash va elektr energiyasi ta’minoti ishonchliligini oshirishga yo‘naltiriladi.
“Hududiy elektr tarmoqlari” (HET) korxonasi ham ushbu dasturni amalga oshirish uchun mablag‘ ajratadi — 50 million dollar.
Shu tarzda kelgusi besh yil ichida taqsimlash infratuzilmasini rivojlantirishga 150 million dollar sarmoya kiritiladi. Bu ustuvor hududlar, jumladan, Qoraqalpog‘iston va Surxondaryo viloyatlarini ishonchli elektr energiyasi bilan ta’minlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Loyihaning asosiy faoliyati quyidagilardan iborat:
6000 km past kuchlanishli elektr uzatish liniyalarini qurish va modernizatsiya qilish;
umumiy quvvati 250 megavolt-amper bo‘lgan 1200 ta taqsimlovchi transformatorni almashtirish va o‘rnatish;
HET tarmoqlarida tijorat elektr yo‘qotishlarini kamaytirishga yordam beradigan 150 mingta “aqlli” hisoblagichlarni ulash;
taqsimlovchi tarmoqlarni avtomatlashtirish va raqamlashtirishni ta’minlash uchun 4000 ta ma’lumotlar konsentratorini o‘rnatish.
Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda infratuzilmaning eskirgani va haddan tashqari yuklangani sababli O‘zbekistonda elektr energiyasini taqsimlashda texnik yo‘qotishlar qariyb 13 foizni tashkil etgan. Taqsimlash tarmog‘i obyektlarining 50% dan ortig‘i 30 yildan ortiq vaqt davomida ishlaydi, bu ularning standart xizmat muddatidan sezilarli darajada oshadi va tez-tez avariyalar va elektr energiyasining uzilishiga olib keladi.
O‘zbekiston 2030-yilga borib qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan ishlab chiqarish hajmini 25 gigavattgacha oshirishni rejalashtirmoqda. Biroq taqsimlash tarmoqlarini zudlik bilan modernizatsiya qilmasdan turib, qayta tiklanadigan energiya yetkazib beruvchilarni ulash imkonsizligicha qoladi, deya qayd etdi Jahon banki.
“Jahon banki tomonidan ajratilayotgan moliyalashtirish O‘zbekistonning 2030-yilgacha taqsimlash infratuzilmasini modernizatsiya qilish va kengaytirish davlat dasturini amalga oshirishga xizmat qiladi. Hukumat dasturi bo‘yicha zarur bo‘lgan jami investitsiyalar qariyb 3 milliard dollarga baholanmoqda. Umid qilamizki, mamlakatning boshqa xalqaro hamkorlari va xususiy investorlar bizdan o‘rnak oladi va HETning energetika sektorini rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi”, — dedi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Tatyana Proskuryakova.
2029-yilga kelib dastur quyidagi natijalarni berishi kutilmoqda:
HET xizmatlari sifati bilan mijozlarning 90% qoniqish darajasiga erishish;
Kichik va o‘rta korxonalar, shuningdek, uy xo‘jaliklari tomonidan ishlab chiqariladigan energiyani 50 megavattgacha qabul qilish uchun taqsimlash tarmoqlarining quvvatini oshirish;

ВБ предоставит $100 млн на модернизацию распределительных электросетей в Узбекистане
Всемирный банк одобрил выделение Узбекистану льготного кредита в размере 100 млн долларов. Его направят на модернизацию распределительных электрических сетей. В 2024 году технические потери при распределении электроэнергии составили около 13% из-за того, что инфраструктура устарела и перегружена.
Всемирный банк одобрил льготный кредит в 100 млн долларов для Узбекистана, сообщила пресс-служба ВБ. Средства будут направлены на интеграцию возобновляемых источников энергии в распределительные электрические сети и повышение надёжности электроснабжения.
На реализацию этой программы собственные средства выделит также компания «Региональные электрические сети» («РЭС») — 50 млн долларов.
Таким образом, в развитие распределительной инфраструктуры в течение следующих пяти лет инвестируют 150 млн долларов. Как ожидается, это поможет обеспечить надёжное электроснабжение в приоритетных регионах, включая Каракалпакстан и Сурхандарьинскую область.
Основные мероприятия проекта включают:
строительство и модернизацию 6000 км линий электропередачи низкого напряжения;
замену и установку 1200 распределительных трансформаторов общей мощностью 250 мегавольт-ампер;
подключение 150 тысяч «умных» счётчиков, что поможет сократить коммерческие потери электроэнергии в сетях «РЭС»;
установку 4000 концентраторов данных для обеспечения автоматизации и цифровизации распределительных сетей.
По данным ВБ, в 2024 году технические потери при распределении электроэнергии в Узбекистане составили около 13% из-за того, что инфраструктура устарела и перегружена. Более 50% объектов распределительных сетей эксплуатируются более 30 лет, что значительно превышает их нормативный срок службы и приводит к частым авариям и перебоям в электроснабжении.
Узбекистан планирует к 2030 году довести объем генерации из возобновляемых источников энергии до 25 гигаватт. Однако без срочной модернизации распределительных сетей подключение новых поставщиков возобновляемой энергии станет невозможным, отметили в ВБ.
«Финансирование, предоставляемое Всемирным банком, позволит внести вклад в реализацию государственной программы Узбекистана по модернизации и расширению распределительной инфраструктуры до 2030 года. По оценкам, общий объем инвестиций, необходимых в рамках государственной программы, составляет около 3 млрд долларов. Мы надеемся, что другие международные партнёры страны и частные инвесторы последуют нашему примеру и поддержат усилия „РЭС“ по развитию энергетической отрасли», — отметила директор Всемирного банка по Центральной Азии Татьяна Проскурякова.
К 2029 году программа, как ожидается, обеспечит следующие результаты:
Достижение уровня удовлетворённости клиентов качеством услуг «РЭС» в 90%;
Увеличение мощности распределительных сетей для приёма до 50 мегаватт энергии, вырабатываемой малыми и средними предприятиями, а также домохозяйствами;
Сокращение выбросов парниковых газов до 450 тысяч тонн углекислого газа в год;
Увеличение доли женщин на технических и управленческих должностях в «РЭС» с 9% (в 2025 году) до 14%.