KUALA-LUMPUR, 13 aprel'. O‘zbekiston elchisi Karomiddin Gadoev Malayziyaning "Malakoff Corporation Berhad" kompaniyasi bosh ijrochi direktori Anvar Shaxrin Abdul Ajib bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
O‘zbekiston Prezidentining "Respublika hududlarida mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida" gi qarorini ijrosi doirasida tashkil etilgan muzokaralar chog‘ida mamlakatimizda energetika sohasida o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Malayziya tomoniga mamlakatimizda "yashil" energiya sanoati istiqboli, ayniqsa gidroenergiya bo‘yicha foydalanilmayotgan ulkan imkoniyatlar mavjudligi ta'kidlandi.
Kompaniyaning ulkan tajribasi va salohiyatini inobatga olgan holda, Malayziya tomoniga respublika hududlarida daryo va kanallarda kichik gidroelektr stansiyalarini qurish hamda yirik quvvatli gidroinshootlarni barpo etish loyihalarini amalga oshirish taklif etildi.
Anvar Shaxrin Abdul Ajibning aytishicha, kompaniya Malayziyadagi eng yirik mustaqil energiya ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi. Umumiy quvvati 8782 MVt bo‘lgan issiqlik va 173 MVt qayta tiklanuvchi elektr stansiyalariga egalik qiladi.
"O‘zbekistonda "yashil" energiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar menda katta taassurot qoldirdi. Mamlakatingiz erishgan natijalar va ulkan rejalardan ilhomlanib, o‘zaro hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganish uchun joriy yilda O‘zbekistonga borishni rejalashtiryapmiz" dedi u.
"Malakoff Corporation Berhad" kompaniyasi 1975 yil 9 oktyabrda tashkil etilgan. Uning asosiy faoliyati elektr energiyasi ishlab chiqarish, sho‘r suvni chuchuklashtirish, ekspluatasiya va texnik xizmat ko‘rsatish hamda chiqindilarni boshqarishdan iborat. Kompaniya Malayziyadan tashqarida Saudiya Arabistoni, O‘mon, Baxrayn va Bangladeshdagi korxonalarga egalik qiladi.

Ведущий производитель энергии Малайзии изучает возможности инвестиций в "зеленую" энергетику Узбекистана
14.05.2025
КУАЛА-ЛУМПУР, 13 апреля. Посол Узбекистана Каромиддин Гадоев встретился с главным исполнительным директором малазийской компании «Malakoff Corporation Berhad» Анваром Шахрином Абдулом Ажибом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи были обсуждены перспективы взаимовыгодного сотрудничества в энергетической сфере Узбекистана. Анвар Шахрин Абдул Ажиб сообщил, что компания является крупнейшим независимым производителем энергии в Малайзии, владеющим тепловыми электростанциями общей мощностью 8782 мегаватт и возобновляемыми электростанциями мощностью 173 мегаватт.
Малазийской стороне была представлена информация о перспективах развития "зеленой" энергетики в Узбекистане, в частности об огромном неиспользованном потенциале гидроэнергетики. Учитывая опыт и потенциал «Malakoff», рассмотрены проекты по строительству малых гидроэлектростанций на реках и каналах, а также крупных гидроэнергетических сооружений.
Анвар Шахрин Абдул Ажиб отметил, что впечатлен реформами в Узбекистане в сфере "зеленой" энергетики и выразил готовность изучить возможности сотрудничества, включив посещение Узбекистана в планы компании на этот год.
Основанная в 1975 году компания «Malakoff Corporation Berhad», занимается производством электроэнергии, опреснением воды, эксплуатацией и техническим обслуживанием, а также управлением отходами. Компания имеет филиалы в Саудовской Аравии, Омане, Бахрейне и Бангладеш, а через дочернюю компанию "Alam Flora" является крупнейшей компанией в Малайзии по управлению твердыми бытовыми отходами.