“Gidroproekt” aksiyadorlik jamiyati aksiyadorlari va manfaatdor shaxslar diqqatiga!
“Gidroproekt” aksiyadorlik jamiyati kuzatuv kengashining 2025 yil 27 martdagi majlisida qoʻshimcha aksiyalar chiqarilishi toʻgʻrisida qaror qabul qilingan.
Qoʻshimcha aksiyalar chiqarilishi toʻgʻrisidagi qaror Oʻzbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan 2025 yil 8 mayda Q0316-9-son bilan davlat roʻyxatidan oʻtkazilgan.
Qoʻshimcha aksiyalar chiqarilishi toʻgʻrisidagi qarorga koʻra:
-  egasining nomi yozilgan, hujjatsiz (naqdsiz) shakldagi, nominal qiymati 1 450 soʻm boʻlgan 125 615 dona oddiy aksiyalardan iborat;
- umumiy qiymati: 182 141 750 soʻm;
- joylashtirish usuli: yopiq obuna.
Shuningdek, Qoʻshimcha aksiyalar chiqarilishi toʻgʻrisidagi qarorning 11.5-bandiga asosan:
Imtiyozli huquqqa ega boʻlgan shaxslarning roʻyxati qimmatli qogʻozlarni chiqarish toʻgʻrisidagi qaror qabul qilingan sanadagi jamiyat aksiyadorlari reestrining ma'lumotlari asosida tuziladi.
Joylashtirilayotgan aksiyalarni olishga boʻlgan imtiyozli huquqdan foydalanish toʻgʻrisidagi bildirish ushbu aksiyalar chiqarilishi davlat roʻyxatidan oʻtkazilgan sanadan e'tiboran 2 ish kuni ichida ommaviy axborot vositalari orqali e'lon qilinadi. Bildirish matnida joylashtirilayotgan aksiyalarning soni, ularni joylashtirish narxi, har bir aksiyador olishga haqli boʻlgan aksiyalarning sonini aniqlash tartibi, aksiyadorlarning bu huquqi amal qiladigan muddat va uni amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi ma'lumotlar beriladi;
Imtiyozli huquqning amal qilish muddati bildirish e'lon qilingan kundan e'tiboran 10 (oʻn) kunni tashkil etadi;
Imtiyozli huquqqa ega boʻlgan aksiyador aksiyalarni olishi toʻgʻrisida oʻzining ismi-sharifi (nomi) va yashash joyi (joylashgan eri), oʻzi oladigan aksiyalarning soni koʻrsatilgan yozma shakldagi arizani va haq toʻlaganlik toʻgʻrisidagi hujjatni jamiyatga taqdim etish orqali oʻz imtiyozli huquqini toʻliq yoki qisman amalga oshirishga haqli. Bunday ariza mazkur imtiyozli huquqning amal qilish muddati ichida jamiyatga taqdim etilishi kerak;
Jamiyat aksiyadorlari imtiyozli olishga xaqli boʻlgan aksiyalarning sonini aniqlash tartibi quyidagi formulaga asosan aniqlanadi:
A/1 910 136 = B;
125 615*B = C;
Bunda:
1 910 136 –jamiyat ustav kapitalidagi oddiy aksiyalar soni;
125 615 –qoʻshimcha chiqarilgan aksiyalar umumiy soni;
А –aksiyadorning jamiyat ustav kapitalidagi oddiy aksiyalari soni;
В –jamiyat ustav kapitalidagi jami oddiy aksiyalarga mutanosib ravishda oddiy aksiyalar soni;
C –imtiyozli huquq qoʻllanilganda aksiyador tomonidan sotib olinadigan aksiyalar soni.
Qoldiq xosil boʻlgan xollarda, qoldiq son 5 (besh) ga teng va undan ortiq boʻlsa koʻpaygan tomonga, 5 (besh) dan kam boʻlsa kamaygan tomonga butlanadi;
Imtiyozli huquqning amal qilish muddati, agar bu muddat oʻtguniga qadar jamiyatning barcha aksiyadorlaridan imtiyozli huquqdan foydalanish toʻgʻrisida yoki undan foydalanishdan voz kechish haqida yozma ravishda arizalar olingan boʻlsa, tugaydi;
Imtiyozli huquqning amal qilish muddati tugaganidan keyin qolgan aksiyalar mazkur qarorda belgilangan tartibda joylashtiriladi;
Imtiyozli huquqdan boshqa shaxs foydasiga voz kechishga yoʻl qoʻyilmaydi.
Aksiyadorlar qoʻshimcha ma'lumot olish uchun quyidagi manzilga murojaat qilishlari mumkin: Toshkent shahri, Yakkasaroy tumani, Bobur koʻchasi, 20-uy., tel.:+998 71 205-80-80, info@gidroproekt.uz.

Вниманию акционеров и заинтересованных лиц акционерного общества "Гидропроект"!
На заседании наблюдательного совета АО "Гидропроект" от 27 марта 2025 года было принято решение о выпуске дополнительных акций.
Решение о выпуске дополнительных акций было зарегистрировано Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан 8 мая 2025 года под номером Q0316-9.
Согласно решению о выпуске дополнительных акций:
- 125 615 простых акций без документов (безналичной) формы, с указанием имени владельца, номинальной стоимостью 1 450 сумов;
- общая стоимость: 182 141 750 сумов;
- способ размещения: закрытая подписка.
Также в соответствии с пунктом 11.5 решения о выпуске дополнительных акций:
Список лиц, обладающих преимущественным правом, формируется на основании данных реестра акционеров общества на дату принятия решения о выпуске ценных бумаг.
Уведомление о праве преимущественной подписки на размещаемые акции публикуется в средствах массовой информации в течение 2 рабочих дней с даты государственной регистрации выпуска этих акций. В тексте уведомления указывается количество размещаемых акций, цена их размещения, порядок определения количества акций, на которые имеет право каждый акционер, срок действия права акционеров и порядок его осуществления;
Срок действия преимущественного права составляет 10 (десять) дней со дня публикации уведомления;
Акционер, обладающий преимущественным правом, вправе реализовать свое преимущественное право полностью или частично путем представления в общество письменного заявления, с указанием своей фамилии (наименование) и места жительства (местонахождение), количество приобретаемых акций, и документа, подтверждающего оплату. Такое заявление должно быть подано в Общество в течение срока действия преимущественного права;
Порядок определения количества акций, по которым акционеры общества имеют право на преимущественное приобретение, определяется по формуле:
A/1 910 136 = B;
125 615*B = C;
Из этого:
1 910 136-количество обыкновенных акций в уставном капитале общества;
125 615-общее количество дополнительных выпущенных акций;
А - количество обыкновенных акций акционера в уставном капитале общества;
В- количество обыкновенных акций пропорционально общему количеству обыкновенных акций в уставном капитале общества.
C-количество акций, приобретаемых акционером при реализации преимущественного права.
В случае образования остатка, если остаточное число равно 5 (пяти) или больше, в большую сторону, если меньше 5 (пяти) — в меньшую сторону.
Срок действия преимущественного права прекращается, если до его истечения от всех акционеров общества получены письменные заявления о намерении воспользоваться этим правом либо об отказе от его использования.
После окончания срока действия преимущественного права оставшиеся акции будут размещены в порядке, установленном настоящим решением;
Отказ от преимущественного права в пользу другого лица не допускается.
Акционеры могут обратиться за дополнительной информацией по адресу: г.Ташкент, Яккасарайский район, ул. Бабура, дом 20.,тел.:+998 71 205-80-80, info@gidroproekt.uz.