Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga tashrifi doirasida viloyatda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirayotgan xorijiy kompaniya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, joriy yilda Andijonda umumiy quvvati 24 megavatt bo‘lgan 763 ta, kelgusi yilda yana 20 megavattli kichik va mikro GESlar ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Xitoy kompaniyalaridan biri bunday GESlar uchun zarur uskunalarni viloyatning o‘zida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga tayyorligini bildirdi. Qurilgan stansiyalarga yil davomida bepul xizmat ko‘rsatiladi.
“Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.” kompaniyasi direktori o‘rinbosari– Оu Yanhun janoblarining Andijon viloyatining gidroenergetika salohiyatini yuksaltirish borasidagi takliflari bilan tanishdi. Uchrashuvda ushbu va boshqa loyihalar bo‘yicha batafsil ma’lumot berildi.

В Андижане заработают более 750 малых ГЭС
В рамках поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями зарубежных компаний, планирующих реализовать инвестиционные проекты в регионе.
Как было отмечено на совещании, в текущем году в Андижане планируется ввести в эксплуатацию 763 малые и микро-гидроэлектростанции общей мощностью 24 мегаватта, а в следующем году – еще на 20 мегаватт.
Одна из китайских компаний выразила готовность наладить производство необходимого оборудования для таких ГЭС непосредственно в области. Построенные станции будут обслуживаться бесплатно в течение года.
Заместитель директора компании "Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd." г-н Оу Яньхун ознакомился с предложениями по повышению гидроэнергетического потенциала Андижанской области. На встрече была представлена подробная информация по данному и другим проектам.