O‘zbekiston 2,6 milliard kVt/soat elektr energiyasi va 1,1 milliard kub metr gazni tejashni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston Prezidenti energiya iste’molining samaradorligini oshirish, korxonalardagi yo‘qotishlarni kamaytirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan, xususan, gidro va quyosh energiyasidan kengroq foydalanish bo‘yicha topshiriq berdi. 2025-yilda 1,1 milliard kub metr gaz va 2,6 milliard kVt·soat elektr energiyasini tejash rejalashtirilgan.
26-mart kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev sanoat korxonalarini modernizatsiya qilish va zamonaviy energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish zarurligini ta’kidladi. Ba’zi hududlarda elektr energiyasi va gaz ta’minotida uzilishlar kuzatilgan, sanoat korxonalarida esa energiya resurslarining yuqori yo‘qotish darajasi qayd etilgan.
Ushbu muammolarga yechim topish uchun energiya samaradorligini oshirish choralari ko‘rib chiqilmoqda. Jumladan, kanallar va soylar bo‘ylab 1000 dan ortiq mikro-GESlar qurilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu har yili 175 million kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi. Bu esa gazga asoslangan elektr ishlab chiqarish yuklamasini kamaytiradi va energiya tizimining barqarorligini oshiradi.
Shuningdek, 100 MVt quvvatga ega 300 ta kichik quyosh elektr stansiyasi barpo etilishi natijasida 45 million kub metr gaz tejash ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, quyosh energiyasida ishlovchi fonarlar o‘rnatilishi orqali hozirda yiliga 200 million kVt·soatni tashkil etayotgan ko‘cha yoritish xarajatlari qisqartiriladi.
Maktablar, bolalar bog‘chalari va boshqa ijtimoiy muassasalarga quyosh panellari va suv isitkichlari o‘rnatiladi, shuningdek, issiqni saqlash tizimlari modernizatsiya qilinadi.
Sanoat korxonalarida eskirgan uskunalarni yangilash natijasida har yili 385 million kVt·soat elektr energiyasi va 50 million kub metr gaz tejash mumkin. Samarqand, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida o‘tkazilgan tadqiqotlar natijasida 870 million kVt·soat elektr energiyasi va 420 million kub metr gazni tejash imkoniyati aniqlangan.
Aholi zichligi yuqori bo‘lgan Farg‘ona vodiysi (Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlari) uchun maxsus energiya ta’minoti strategiyasini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq berildi.
Fikr-mulohaza shakli
Suhbat davomida javob beradigan savollaringiz bo'lsa - bizga yozing. Biz muloqot uchun ochiqmiz!