7 ta hududda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladi hamda sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etiladi.
Toshkent shahri, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Toshkent, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida qattiq maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi prezident qarorlari qabul qilindi.
Qarorlarga ko‘ra, mazkur hududlarda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladi hamda sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etiladi.
Elektr energiyasini sotib olish va qattiq maishiy chiqindilarni yetkazib berish to‘g‘risidagi bitimlarga muvofiq loyiha kompaniyalari ishlab chiqarilgan elektr energiyasini 30 yil davomida «O‘zenergosotish» korxonasiga kafolatlangan tarzda sotadi.

Электричество из мусора: в Узбекистане запускают переработку твердых бытовых отходов
Президент подписал постановления о реализации инвестиционных проектов по выработке электроэнергии за счёт сжигания твёрдых бытовых отходов в Ташкенте, а также в Андижанской, Наманганской, Ферганской, Ташкентской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях.
В соответствии с постановлениями (ПП-116, ПП-117, ПП-118 от 24.03.2025 г.), в этих регионах будут внедрены современные технологии переработки отходов, что позволит не только улучшить экологическую ситуацию, но и привлечь прямые инвестиции в отрасль.
Согласно соглашениям о поставке и покупке электроэнергии, проектные компании гарантированно будут продавать произведённую электроэнергию АО «Узэнергосбыт» в течение 30 лет.
В рамках реализации проектов в 2025–2027 годах инвесторы и проектные компании обеспечат запуск мощностей с переработкой отходов в следующих объёмах: