Fransiyaning Suez kompaniyasi Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida ichimlik suvi ta’minoti sohasida 340 mln yevrolik uchta loyihani amalga oshiradi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, kompaniya Surxondaryoning to‘rtta tumanidagi suv ta’minoti tizimini o‘z boshqaruviga oladi, bu esa suv yo‘qotishlarining oldini oladi.
Fransiyaning Suez kompaniyasi O‘zbekistonning Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida ichimlik suvi ta’minoti sohasida 340 mln yevrolik uchta loyihani amalga oshirmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 17-mart kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, ishlarni boshlash bo‘yicha kelishuvga uning Fransiyaga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan. Loyihalar qiymati 340 mln yevroga baholanmoqda.
“Fransiyaning Suez kompaniyasi Denov, Sho‘rchi, Sariosiyo, Qumqo‘rg‘on tumanlarida ichimlik suvi ta’minoti tizimini xususiy boshqaruvga oladi. Bu yiliga 2 mlrd kub metr suv yo‘qotilishining oldi olinadi, degani. [Surxondaryo] viloyatida markazlashgan suv ta’minoti ulushi 90 foizga yetkaziladi, qo‘shimcha 1 million aholi suv bilan ta’minlanadi”, — dedi u.

Французская Suez реализует проекты на €340 млн в двух регионах Узбекистана
Компания Suez из Франции реализует три проекта в сфере питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях на сумму 340 млн евро. По словам президента, компания получит в управление системы водоснабжения четырёх районов Сурхандарьи, что позволит предотвратить потери воды.
Французская Suez реализует три проекта в сфере питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях Узбекистана на 340 млн евро. Об этом на совещании 17 марта сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
По словам главы государства, договорённость о начале работ была достигнута во время его государственного визита во Францию.
«Французская Suez получает в частное управление системы питьевого водоснабжения в Денауском, Шурчинском, Сараосийском, Кумкурганском районах. Это означает предотвращение потери 2 млрд кубометров воды в год. Доля централизованного водоснабжения в [Сурхандарьинской] области достигнет 90%, доступ к воде получат дополнительно 1 миллион человек», — заявил он в сюжете телеканала «Узбекистан 24».
Проект в Кашкадарье предусматривает строительство нового магистрального водовода с общей протяжённостью 82 км для города Карши.