Fransiyada dunyodagi eng kuchli suv osti to‘lqin turbinalari o'rnatiladi
Yevropa Komissiyasining Innovatsion fondi dunyodagi eng kuchli suv osti to‘lqin turbinalarini yaratish uchun mablag‘ ajratdi. Loyiha Fransiyaning Normandie Hydroliennes kompaniyasi tomonidan boshlangan bo‘lib, u 3 yil ichida Normandiya sohillari yaqinida dengiz to‘lqinlaridan foydalanish ko'zda tutilgan. Qayta tiklanadigan elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun 4ta dastlabki turbinani o‘rnatishni rejalashtirmoqda.
NH1 loyihasi 2023-yilda Yevropa Ittifoqi tomonidan yashil energetikani rivojlantish uchun ajratilgan €4,8 milliardlik “Zero-Net” dasturidagi 85ta loyihadan biriga aylandi. Loyiha doirasida birinchi bosqichda 4ta AR3000 suv osti to‘lqin generatori o‘rnatiladi. Ularning har biri 3 MVt quvvatga ega bo‘lib, birgalikda 33,9 GVs·soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi, bu esa 15.000ta xonadonni elektr energiyasi bilan ta'minlaydi.
Ishlarni boshlash uchun Normandie Hydroliennes kompaniyasi Yevropa Ittifoqidan €31,3 million miqdorida grant oldi. Gorizontal o‘qli turbinalar 2028-yilga kelib Fransiya energetika tizimiga elektr energiyasi yetkazib bera boshlaydi.
Proteus Marine Renewables kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan AR3000 turbinalari hozirda dunyodagi eng kuchli to‘lqin energetikasi tizimlaridan biri hisoblanadi. Uskunalarning 80% fransuz materiallari va qismlaridan yig‘iladi, bu esa NH1 loyihasi doirasida 400ta yangi ish o‘rni yaratishga imkon beradi.
Ocean Energy Europe ekspertlarining fikricha, 5 GVt gacha bo‘lgan salohiyatga ega to‘lqin energetikasi Fransiyaning QTEga o‘tishida muhim o'ringa ega. 2030-yilga kelib, bu yo‘nalishdagi ishlab chiqarish xarajatlari suzuvchi shamol elektr stansiyalarining xarajatlariga tenglashishi kutilmoqda, bu esa to‘lqin elektr stansiyalarini kelajakda raqobatbardosh energiya manbalaridan biriga aylantiradi. To‘lqin turbinalari atrof-muhitga xavfsiz, dengiz ekotizimiga minimal ta’sir ko‘rsatadi va xizmat muddati tugagach, oson qayta ishlanishi mumkin.
To‘lqin elektr stansiyalari to‘liq suv ostida joylashganligi sababli, boshqa QTE manbalaridan farqli o‘laroq, landshaftga ta’sir ko‘rsatmaydi, shovqin chiqarmaydi va dengiz osti dunyoga xalaqit bermaydi. Soha atrof-muhitni muhofaza qilish bilan birga mahalliy iqtisodiyotni ham rivojlantiradi, bu ayniqsa kichik va o‘rta bizneslar uchun muhimdir.
2030-yilga kelib, Fransiyada to‘lqin energetikasi hisobiga 6000ta yangi ish o‘rni yaratilishi, mahalliy iqtisodiyotning o‘sishiga turtki berishi va mamlakatning energetik mustaqilligi oshirilishi kutilmoqda.

Франция построит мощнейшие в мире подводные приливные турбины
Инновационный фонд Европейской комиссии выделил финансирование на начало создания мощнейших в мире подводных приливных турбин. Проект запустила французская компания Normandie Hydroliennes, которая планирует в течение трёх лет установить у берегов Нормандии четыре первых турбины для выработки возобновляемой электроэнергии от приливных процессов в море.
Проект NH1 стал одним из 85 проектов «Zero-Net» общей стоимостью €4,8 млрд, выделенных в 2023 году на цели зелёной энергетики Европейским союзом. Первая фаза реализации NH1 завершится установкой четырёх подводных приливных генераторов AR3000, каждый из которых будет характеризоваться мощностью 3 МВт. Все вместе генераторы будут вырабатывать 33,9 ГВт·ч в год — этого хватит для обеспечения электроснабжением 15 000 домов.
Для старта работ компания Normandie Hydroliennes получила от властей ЕС €31,3 млн. Грант ускорит реализацию проекта — одного из первых коммерческих решений по использованию приливной энергии во Франции, что будет способствовать развитию морских возобновляемых источников энергии. Это будут турбины с горизонтальной осью, которые к 2028 году начнут вырабатывать электричество для французской энергосистемы.
Разработанные компанией Proteus Marine Renewables турбины AR3000 являются самыми мощными в мире приливными установками. Они полностью конкурентоспособны по стоимости при производстве электроэнергии. Сборка установок на 80 % использует французские комплектующие и материалы, что также позволит в рамках реализации проекта NH1 создать около 400 прямых и косвенных рабочих мест.
Приливная энергетика с потенциалом до 5 ГВт является важнейшим компонентом перехода Франции на возобновляемые источники энергии, утверждают аналитики Ocean Energy Europe. Ожидается, что к 2030 году затраты на её производство будут сопоставимы с затратами на плавучую ветряную энергетику, что сделает приливные электростанции конкурентоспособной частью энергетического баланса будущего. Приливные турбины безопасны для окружающей среды, оказывают незначительное воздействие на морскую среду и легко перерабатываются по окончании срока службы.
Приливные электростанции полностью погружены в воду, что исключает любые визуальные, акустические и морские помехи, в отличие от других источников возобновляемой энергии. Помимо того, что отрасль сохраняет окружающую среду, она укрепляет местную экономику, что особенно полезно для малого и среднего бизнеса.
Ожидается, что к 2030 году приливная энергетика во Франции создаст 6000 новых рабочих мест, укрепив местную экономику и способствуя энергетической независимости страны.