O‘zbekistonda Markaziy Osiyodagi eng yirik 1 GVt quvvatli shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi
O‘zbekistonda 1 GVt quvvatga ega Buxoro shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi. Ushbu stansiya ikkita 500 MVt quvvatli SHES – Bosh va Jang‘ildi stansiyalaridan iborat. Loyihani Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi boshqaradi, qurilishni esa China Energy Engineering Corporation boshchiligidagi Xitoy kompaniyalari amalga oshirdi.
Shamol elektr stansiyasi yiliga 3,59 milliard kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi, bu esa mamlakat yillik energiya ishlab chiqarishining 7 foiziga teng. Bu yerga Xitoyning Envision kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan 158 ta, har biri 6,5 MVt quvvatga ega shamol turbinalari o‘rnatildi. Ularning har birining pichog‘i 84 metrga teng, gondolasi esa 125 tonna og‘irlikka ega bo‘lib, Xitoy, Qozog‘iston va O‘zbekiston orqali 5000 km masofaga yetkazildi.
2024-yil dekabr oyida O‘zbekistonda Zarafshon SHES (500 MVt) ishga tushirilgan bo‘lsa, avgust oyida umumiy quvvati 1,2 GVt bo‘lgan yana ikkita SESning qurilishi boshlandi. Shamol energetikasi bilan bir qatorda, mamlakatda gidroenergetika ham jadal rivojlanmoqda: mavjud GESlar modernizatsiya qilinmoqda, yangi GESlar qurilmoqda. Bu esa energiya tizimining barqarorligini oshirishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston 2030-yilga borib qayta tiklanuvchi energiya quvvatini 20 GVtga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bozorda yetakchilikni Masdar va ACWA Power kompaniyalari egallab kelmoqda.