Energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 10-iyun kuni energiya resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish hamda energetika sohasi obyektlari kuz-qish mavsumida barqaror ishlashini ta’minlash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Energetika tarmog‘ini rivojlantirish va barqaror faoliyatini ta’minlash, energiya manbalarini va generatsiya quvvatlarini ko‘paytirish – davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Shu bilan birga, energiya resurslaridan oqilona foydalanmasdan, tarmoq va hududlarda, ham ijtimoiy, ham iqtisodiy sohalarda energiya samaradorligini ta’minlamasdan tizimda yuqori natijalarga erishib bo‘lmaydi.
Shu munosabat bilan yig‘ilishda mazkur masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yili elektr va gazni tejash bo‘yicha tumanbay dasturlar qabul qilindi. Xonadonlar va ijtimoiy obyektlarda o‘rnatilgan birgina quyosh kollektorlari hisobiga 20 million kilovatt elektr tejalmoqda. Sanoat korxonalari ham “yashil energiya” manbalarini joriy qilmoqda.
Lekin ayrim hududlarda ishlar sust bo‘lgani uchun elektrni iqtisod qilish rejasi to‘liq bajarilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Yangi ijtimoiy obyektlarni loyihalashtirishda energiya tejamkorlik bo‘yicha qat’iy talab kiritish, ma’muriy binolar, ko‘p qavatli uylar, korxona, savdo va servis binolarida energiya samaradorligi bo‘yicha texnik shartlarni ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Videoselektor/yig‘ilish davomida Joriy yilda 1 mingta ijtimoiy obyektni kuz-qish mavsumiga tayyorlash topshirildi. Jumladan, 251 ta shifoxona, 292 ta bog‘cha, 393 ta maktab va internat ta’mirlanadi.
Prezident tarmoq rahbarlari va hokimlarning bu yil elektr va gazni tejash rejasi qoniqarsiz ekanini, ular yanada katta marra olishi shartligini ta’kidladi.
Har bir hokimga bittadan tumanni tanlab, elektr va gaz tejash bo‘yicha namuna qilish topshirildi. Ushbu tumanlarda bu yil 750 million kilovatt elektr va 550 million kub metr gaz iqtisod qilinishiga erishish muhimligi ta’kidlandi.
- Tejash – yo‘qotishlarni kamaytirish, tejamkor texnologiyalarni joriy qilish hisobiga bo‘lishi shart, - dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda bundan buyon ilg‘or tajriba asosida soha va tarmoqlarda energiya samaradorlikni baholash bo‘yicha yangicha tizim amal qilishi belgilandi.
Bunda yiliga kamida 4 million kilovatt elektr yoki 375 ming kub metr gaz sarflaydigan yirik iste’molchilar har uch yilda energiya auditidan o‘tadi. Energoinspeksiya har yili yirik iste’molchilar ro‘yxatini e’lon qilib boradi, auditdan o‘tmagan korxonalarga gaz va elektr oshirilgan tarifda yetkaziladi.
Mutasaddilarga yil yakunigacha yangi tizim bilan bog‘liq texnik reglament va normativ hujjatlarni ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Yurtimizda elektromobillar soni oxirgi uch yilda 10 karra oshib, 35 mingtaga yetdi. Jizzaxda elektromobil ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Shu munosabat bilan elektr tizimini rivojlantirishda yangi zaryadlash quvvatlarini hisobga olish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Endilikda elektromobilni xonadonda quvvatlashni rag‘batlantiradigan tungi tarif joriy qilinadi. Quvvatlash uskunasiga hisoblagich o‘rnatgan aholiga tungi vaqtda quvvatlaganlik uchun arzon tarif qo‘llanadi.
Shuningdek, ko‘chalar, ko‘p qavatli uylar atrofida 22 kilovattgacha, xonadonda 7 kilovattgacha zaryadlash stansiyasi o‘rnatish mumkin bo‘ladi. Davlat tashkilotlari, savdo markazi, mehmonxona va dam olish maskanlari avtoturargohida quvvatlash stansiyasi o‘rnatiladi.
Respublikamizdagi 39 mingga yaqin ko‘p qavatli uyga 819 ta boshqaruv kompaniyasi xizmat ko‘rsatmoqda. Soliq imtiyozi, arzon kredit berilgani, eski qarzlar “muzlatilgani” hisobiga ular oyoqqa turmoqda. Masalan, bir yil oldin 133 ta boshqaruv kompaniyasi “og‘ir” toifada bo‘lgan bo‘lsa, hozir bunday kompaniya qolmadi. Natijada yil boshidan 2 ming 100 ta ko‘p qavatli uy ta’mirlandi, 1 millionga yaqin daraxt va gul ko‘chatlari ekildi.
Yig‘ilishda hamma joyda ham odamlar uylarni boshqarish sifatidan qoniqmayotgani qayd etildi. Ko‘plab boshqaruv kompaniyalari faqat ko‘chalarni supurish va tozalash, joriy ta’mirlash bilan cheklanayapti. Lekin uylar atrofini obodonlashtirish, tom, ichki va sug‘orish tarmoqlarini soz holda saqlab turish kabi asosiy vazifalar e’tibordan chetda qolib ketmoqda.
Yaqinda boshqaruv kompaniyalari xizmati uchun tarifning eng kam miqdori belgilandi. Endi boshqaruv va ekspluatatsiya sifati ham shunga yarasha bo‘lishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Boshqaruv kompaniyalari aholi va kommunal tashkilot o‘rtasida “ko‘prik” bo‘lishi kerakligi qayd etildi. Bundan buyon ikki yildan oshmagan uylarda, ya’ni kafolat muddatida muammo chiqsa, pudratchi bilan birga ularni bartaraf qilishga mas’ul bo‘lishi belgilandi.
Ko‘p qavatli uylar seysmo-konstruksiyasiga noqonuniy o‘zgartirish kiritish holatlari kuzatilayotgani, yangi ko‘p qavatli uylarda bino cho‘kishi, undagi yoriqlar, sho‘rlanish va sifat bo‘yicha aholidan e’tirozlar bo‘layotgani qayd etildi.
Mas’ul tashkilotlarga uylar xavfsizligi va infratuzilma sifati bo‘yicha pudratchilar majburiyati bajarilishini qat’iy nazoratga olish, konstruksiyani noqonuniy o‘zgartirish holatlarini erta aniqlash tizimini joriy qilish topshirildi.
Bu yilgi kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha har bir mahalladagi haqiqiy ahvol o‘rganildi, tumanlar kesimida dastur ishlab chiqildi. Tayyorgarlik ishlariga o‘tgan yilgi 14 trillion so‘mga qo‘shimcha yana 14 trillion so‘m ajratilishi belgilandi.
Yil boshidan viloyatlarda 250 ta avariyaviy o‘chish ro‘y bergani, oqibatda ayrim joylardagi iste’molchilarga elektr barqaror yetkazilmagan. Shuningdek, ba’zi ko‘p qavatli uylardagi elektr qutilar va undagi simlar muddatini o‘tab bo‘lgan.
Mutasaddilarga bu boradagi kamchiliklarni to‘liq bartaraf etish topshirildi. Ishlarni eng og‘ir mahallalardan boshlab, yil yakunigacha 30 ming kilometr tarmoq, 10 mingta transformatorni yaxshilash vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda energetikaning resurs bazasini mustahkamlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Barcha generatsiya manbalari hisobidan joriy yilda 4 gigavattlik elektr stansiyalarini ishga tushirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 850 kilometr magistral tarmoq va 9 ta podstansiyani kapital ta’mirlash, 595 kilometr elektr tarmog‘i va 4 ta yangi podstansiyani ishga tushirish rejalari belgilab olindi.
Issiqlik elektr stansiyalari barqaror ishlashi, aholi va ijtimoiy soha ehtiyojlari uchun joriy yilda ko‘mir qazib chiqarish hajmini yanada oshirish zarurligi qayd etildi. Bundan tashqari, mazut va ko‘mir ikki yilga boj to‘lovlaridan ozod qilinishi, ko‘mir importi uchun uch yil muddatga revolver kreditlar berilishi belgilandi.
Oktyabr-dekabr oylarida iste’molchilarga 163 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazish topshirildi. Shuningdek, viloyat hokimlariga 300 dan ziyod olis mahalla uchun ko‘mir, suyultirilgan gaz va asosiy turdagi oziq-ovqat zaxirasini yaratishga topshiriq berildi.
Kuz-qish mavsumida aholini issiqlik va ichimlik suvi bilan kafolatli ta’minlash uchun qozonxona, qozon va issiqlik tarmoqlarini yaxshilash, suv tarmoqlari va nasoslarni ta’mirlash vazifalari belgilab olindi.

Определены задачи по повышению энергоэффективности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 июня состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения эффективности использования энергетических ресурсов и обеспечения устойчивой работы энергетических объектов сектора в осенне-зимний период.
Развитие и обеспечение стабильного функционирования энергетической отрасли, освоение новых источников энергии и увеличение генерирующих мощностей являются приоритетными направлениями государственной политики. Вместе с тем невозможно добиться высоких результатов в системе без рационального использования энергетических ресурсов и обеспечения энергоэффективности в отраслях и регионах, как в социальной, так и в экономической сферах.
На совещании было уделено особое внимание данным вопросам.
В прошлом году были приняты районные программы по экономии электроэнергии и газа. Благодаря установленным в домах и социальных объектах солнечным коллекторам было сэкономлено 20 миллионов киловатт электроэнергии. Промышленные предприятия также внедряют технологии «зеленой» энергии.
Однако, как было отмечено, в некоторых регионах работы идут медленно и показатели экономии электроэнергии не выполняются в полной мере.
Подчеркнуто, что необходимо ввести строгие требования по энергоэффективности при проектировании новых социальных объектов, разработать технические условия по энергоэффективности для административных зданий, многоквартирных домов, предприятий, торговых и сервисных зданий.
Поручено подготовить 1 тысячу социальных объектов к осенне-зимнему сезону. В частности, будут отремонтированы 251 больница, 292 детских сада, 393 школы и интерната.
Президент отметил, что планы руководителей отраслей и хокимов по экономии электроэнергии и газа недостаточны, они должны ставить более высокие цели.
Каждому хокиму поручено выбрать один район и сделать его образцовым в плане экономии электроэнергии и газа. Подчеркнуто, что в этих районах в этом году важно сэкономить 750 миллионов киловатт электроэнергии и 550 миллионов кубометров газа.
- Экономия должна достигаться за счет уменьшения потерь и внедрения энергосберегающих технологий, - сказал глава нашего государства.
На совещании решено внедрить новую систему оценки энергоэффективности в отраслях и сферах на основе передового опыта.
Так, крупные потребители, расходующие не менее 4 миллионов киловатт электроэнергии или 375 тысяч кубометров газа в год, будут проходить энергоаудит каждые три года. Энергоинспекция ежегодно будет публиковать список крупных потребителей, и тем предприятиям, которые не прошли аудит, газ и электроэнергия будут поставляться по повышенным тарифам.
Ответственным лицам поручено разработать до конца года технические регламенты и нормативные документы, связанные с новой системой.
Число электромобилей в нашей стране за последние три года увеличилось в 10 раз и достигло 35 тысяч. В Джизаке налаживается производство электромобилей.
В связи с этим отмечено, что при развитии электроэнергетической системы необходимо учитывать новые зарядные мощности.
Будет введен ночной тариф, стимулирующий зарядку электромобилей дома. Жителям, установившим счетчики на зарядные устройства, будет предоставлен льготный тариф за зарядку в ночное время.
Также можно будет установить зарядные станции мощностью до 22 киловатт на улицах и вокруг многоквартирных домов и до 7 киловатт в домах. Зарядные станции будут установлены на парковках государственных учреждений, торговых центров, гостиниц и курортов.
Около 39 тысяч многоквартирных домов в нашей республике обслуживают 819 управляющих компаний. За счет налоговых льгот, льготных кредитов и «замораживания» старых долгов они постепенно встают на ноги. Например, если год назад 133 управляющие компании были в «тяжелой» категории, сейчас таких компаний нет. В результате с начала года было отремонтировано 2,1 тысячи многоквартирных домов, посажено около миллиона деревьев и цветов.
На совещании отмечено, что не везде люди довольны качеством управления домами. Многие управляющие компании ограничиваются только уборкой улиц, мелким ремонтом и чисткой, однако основные задачи, такие как благоустройство территории вокруг домов, поддержание в хорошем состоянии крыш, внутренних коммуникаций и оросительных сетей, остаются без внимания.
Недавно был установлен минимальный тариф за услуги управляющих компаний. Теперь качество управления и эксплуатации должно соответствовать этому уровню.
Указано, что управляющие компании должны стать «мостом» между жителями и коммунальными службами. Отныне, если в домах, которым менее двух лет, то есть в течение гарантийного срока, возникают проблемы, управляющие компании вместе с подрядчиком будут нести ответственность за их устранение.
Отмечено, что наблюдаются случаи внесения незаконных изменений в сейсмоконструкции многоквартирных домов, есть жалобы населения на оседание, трещины, появление высола и качество новых многоквартирных домов.
Компетентным организациям поручено установить строгий контроль за выполнением подрядчиками своих обязательств по безопасности домов и качеству инфраструктуры, а также внедрить систему раннего выявления незаконных изменений в конструкции.
Ранее, на основе изучения реального состояния подготовки к осенне-зимнему сезону в каждой махалле, была разработана программа подготовки в разрезе районов. На ее реализацию решено выделить 14 триллионов сумов дополнительно к 14 триллионам сумов, выделенным в прошлом году.
С начала года в регионах произошло 250 аварийных отключений, в результате чего потребителям в некоторых местах электроэнергия подавалась нестабильно. Кроме того, что электрические щиты и провода в некоторых многоквартирных домах выработали свой срок.
Ответственным ведомствам поручено полностью устранить эти недостатки. Поставлена задача начать работу с самых тяжелых махаллей и улучшить 30 тысяч километров сетей и 10 тысяч трансформаторов до конца года.
На совещании также рассмротрены вопросы укрепления ресурсной базы энергетики.
В этом году за счет всех источников генерации запланировано запустить электростанции мощностью 4 гигаватта. Кроме того, предусмотрен капитальный ремонт 850 километров магистральных сетей и 9 подстанций, а также строительство 595 километров электрических сетей и 4 новых подстанций.
Указано на необходимость увеличения добычи угля в этом году для обеспечения стабильной работы тепловых электростанций и удовлетворения потребностей населения и социальной сферы. Кроме того, мазут и уголь будут освобождены от таможенных пошлин на два года, а для импорта угля будут предоставлены револьверные кредиты сроком на три года.
В октябре-декабре потребителям будет поставлено 163 тысячи тонн сжиженного газа. Кроме того, хокимам областей поручено создать запасы угля, сжиженного газа и основных видов продовольствия для более чем 300 отдаленных махаллей.
Для обеспечения населения теплом и питьевой водой в осенне-зимний сезон поставлены задачи по улучшению работы котельных, котлов и тепловых сетей, ремонту водопроводных сетей и насосов.