Ushbu yillik hisobotda barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) hamma uchun arzon, ishonchli, barqaror va zamonaviy energiya bilan taʼminlash boʻyicha global taraqqiyot kuzatadi. Bu BRM 7 ga erishish uchun energiyadan foydalanish, energiya samaradorligi, qayta tiklanadigan energiya va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda siyosatchilar va xalqaro hamjamiyat uchun qoʻllanma boʻlib xizmat qiladi. IRENA BRM 7 uchun mas'ul tashkilotlar bilan birgalikda hisobot tayyorlaydi: xalqaro energetika agentligi (XEA), Birlashgan Millatlar Tashkilotining statistika bo'limi, Jahon banki va Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST). 2023 yilgi nashrga tayyorgarlik jarayonida JSST raislik qildi.
Soʻnggi maʼlumotlar shuni koʻrsatadiki, dunyo BRM 7 maqsadlaridan birortasiga ham erisha olmayapti. 2021-yilda 675 million odam hali ham elektr energiyasidan foydalana olmas edi. Ulardan 567 millioni Afrika mamlakatlarida Sahroi Kabrdan janubda yashar edilar, bu esa dunyo aholisining 80% dan ortig'ini tashkil etadi. Ayni paytda 2,3 milliard odam toza oshxonadan foydalanish imkoniga ega emas asosan Afrika va Osiyo mamlakatlarida. Prognozlarga ko'ra, hozirgi rivojlanish sur'atida 2030 yilda 660 million kishi hali ham elektr energiyasidan foydalana olmaydi va 1,9 milliard odam ovqat pishirish uchun ifloslantiruvchi yoqilg'idan foydalanadi.
Shu bilan birga, energetika sohasida qayta tiklanadigan energiyadan foydalanish sezilarli darajada oshdi, 2010-2020 yillarda taxminan 27 foizga va 2019-2020 yillarda 7 foizga o'sdi, bu so'nggi o'ttiz yil ichida qayd etilgan eng katta yillik o'sishdir. Qayta tiklanadigan energiya manbalarining 2020-yilda yakuniy energiya iste'molining umumiy hajmidagi ulushi 2010-yildagi 16,7 foizdan 19,1 foizga yetdi.
Hozirgi taraqqiyot yetarli emas, qayta tiklanadigan energiya manbalarini, ayniqsa, issiqlik energetikasi va transportni joriy etishni sezilarli darajada tezlashtirish kerak. Energiya samaradorligini oshirish bo'yicha chora-tadbirlarning rivojlanishi ham jadvaldan orqada qolmoqda, 2021-yilda yaxshilanish ko’rsatkichlari atigi 0,6% ni tashkil qiladi. Kamomadni qoplash uchun energiya quvvati 2030-yilgacha har yili kamida 3,4% ga oshishi kerak. Kamchilikni qoplash uchun energiya intensivligi 2030-yilgacha har yili kamida 3,4 foizga oshishi kerak.
2030-yilgacha BRM 7 va unga tegishli BRMlarga erishish uchun tashkilotlar quyidagilar zarurligini ta'kidlaydilar: elektr energiyasi va toza yoqilg'i va pishirish texnologiyalaridan foydalanishdagi kamchiliklarni bartaraf etish uchun kuchliroq va aniqroq majburiyat; barqaror rivojlanish va global energiya xavfsizligi uchun zarur shart sifatida global energiya tizimining tubdan o'zgarishi; va xalqaro hamkorlik va moliyalashtirishning muhim energiya o'tish istiqbollarini amalga oshirish uchun ahamiyati.

Отслеживание ЦУР 7: Отчет о прогрессе в области энергетики, 2023 г
В этом годовом отчете отслеживается глобальный прогресс в достижении Цели в области устойчивого развития (ЦУР) 7: обеспечение доступной, надежной, устойчивой и современной энергии для всех. Он служит руководством для политиков и международного сообщества в продвижении доступа к энергии, энергоэффективности, возобновляемых источников энергии и международного сотрудничества для достижения ЦУР 7. IRENA готовит отчет совместно с агентствами, ответственными за ЦУР 7: Международным энергетическим агентством (МЭА), Статистический отдел Организации Объединенных Наций (СОООН), Всемирный банк и Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ). В процессе подготовки к изданию 2023 года председательствовала ВОЗ.
Последние данные показывают, что мир не находится на пути к достижению какой-либо из задач ЦУР7. В 2021 году 675 миллионов человек по-прежнему не имели доступа к электричеству. Из них 567 миллионов человек проживали в странах Африки к югу от Сахары, что составляет более 80% населения мира, не имеющего доступа. Между тем, 2,3 миллиарда человек не имели доступа к чистой кухне, в основном в странах Африки к югу от Сахары и Азии. При нынешних темпах прогресса, по прогнозам, 660 миллионов человек по-прежнему не будут иметь доступа к электричеству в 2030 году, а 1,9 миллиарда человек будут по-прежнему полагаться на загрязняющее окружающую среду топливо для приготовления пищи.
Между тем, использование возобновляемых источников энергии значительно возросло в энергетическом секторе, увеличившись примерно на 27 процентов в 2010–2020 годах и на 7 процентов в 2019–2020 годах, что является самым большим годовым ростом, зарегистрированным за последние три десятилетия. Доля возобновляемых источников энергии в общем объеме конечного потребления энергии в 2020 году во всем мире достигла 19,1 процента по сравнению с 16,7 процента в 2010 году.
Текущий прогресс недостаточен, и внедрение возобновляемых источников энергии должно значительно ускориться, особенно в теплоэнергетике и на транспорте. Прогресс в мерах по повышению энергоэффективности также отстает от графика: темпы улучшения в 2021 году составят всего 0,6%. Энергоемкость должна увеличиваться не менее чем на 3,4% ежегодно до 2030 года, чтобы компенсировать дефицит. При этом международные государственные финансовые потоки в развивающиеся страны для поддержки экологически чистой энергетики снижаются третий год подряд, составив в 2021 году 10,8 млрд долларов США. Это лишь около 40% от пикового уровня 2017 года в 26,4 млрд долларов США.
Для реализации ЦУР 7 и связанных с ней ЦУР к 2030 году учреждения-хранители ЦУР 7 подчеркивают необходимость: более твердых и ощутимых обязательств по устранению пробелов в доступе к электричеству и экологически чистым видам топлива и технологиям для приготовления пищи; коренная трансформация глобальной энергетической системы как необходимое условие устойчивого развития и глобальной энергетической безопасности; и важность международного сотрудничества и финансирования для реализации значительных перспектив энергетического перехода.