GES- 2Bni modernizatsiya qilish to'g'risida (Samarqand GESlari kaskadi)
Bugungi kunda "O'zbekgidroenergo" AJ, "O'zbekgidroenergoqurilish" AJ, "Gidroproekt" AJ  va xitoylik hamkorlar "China National Technical import and Export Corporation"(CNTIC) kabi tashkilotlar tomonidan "Samarqand GESlari kaskadi" unitar korxonasi tarkibida mavjud bo'lgan GES-2Bni modernizatsiya qilish amalga oshirilmoqda. Qurilish buyurtmachisi "1-son Qurilish direksiyasi" UK hisoblanadi.
Bu yil Samarqand viloyatida, Xishrav qishlog'ida joylashgan GES-2B foydalanishga topshirildi. Modernizatsiyadan oldin uning o'rnatilgan quvvati 18,83 MVt edi.
GES-2B o'z tarixiga ega. U 1956-yilda har biri 6,4 MVt quvvatga ega ikkita gidroagregat bilan qurilgan. 1958-yilda uchinchi gidroagregat o'rnatildi, uning quvvati 6,03 MVtga yetdi.
Yangi gidroelektrostantsiyalarni qurish va ularni modernizatsiya qilish bo'yicha investitsiya loyihalari ro'yxatiga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "2017-2021 — yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to'g'risida" 2017-yil 2-maydagi PQ-2947-son qarori qabul qilindi. 2021-yil mart oyidan boshlab GES-2Bni modernizatsiya qilish jarayoni boshlandi.
Loyihaning umumiy qiymati 21,7 million AQSh dollarini tashkil etadi. Modernizatsiyadan so'ng stansiyaning quvvati 26,6 mvtgacha oshdi, elektr energiyasining yillik o'rtacha ishlab chiqarishi qariyb 3 baravar oshdi (43,6 dan 139,6 million kVt soatgacha).
Modernizatsiyaning asosiy maqsadi GESning ishlab chiqarish quvvatini oshirish, elektrotexnika, gidromexanika va gidrotexnika inshootlarining uzluksiz va ishonchli ishlashini ta'minlashdir. Tejalgan tabiiy gaz hajmi aholi, ijtimoiy soha ob'ektlari va iqtisodiyotning turli tarmoqlarini ushbu turdagi yoqilg'i bilan ta'minlashga yo'naltirilishi mumkin.

О модернизации ГЭС-2Б (Каскад Самаркандских ГЭС)
На сегодня реализовалась модернизация действующей ГЭС-Б2 в составе УП «Каскад Самаркантдских ГЭС» такими организациями, как АО «Узбекгидроэнерго», АО Узбекгидроэнергострой», АО «Гидропроект»,  и китайскими партнерами «China National Technical Import and Export Corporation» (CNTIC). Заказчиком строительства является УП «Дирекция по строительству №1».
В этом году ввелась в эксплуатацию ГЭС-2Б, которая расположена в Самаркандской области, в поселке Хишрау. До модернизации ее установленная мощность составляла 18,83 МВт.
ГЭС-2Б имеет свою историю. Она была построена в 1956 г., с двумя гидроагрегатами мощностью 6,4 МВт каждый. В 1958 г. установили третий гидроагрегат, мощность которой достигала 6,03 МВт
В соответствии с перечнем инвестиционных проектов по строительству новых и модернизации действующих гидроэлектростанций принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 2 мая 2017 года № ПП-2947 «О программе мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017 — 2021 годы». С марта 2021 г. начался процесс модернизации ГЭС-2Б.
Общая стоимость проекта составляет 21,7 млн. дол. США. После модернизации мощность станции увеличилось до 26,6 МВт, годовая средняя производительность электроэнергии возросло почти в 3 раза (с 43,6 до 139,6 млн. кВт.час).
Основная цель модернизации – увеличение производительной мощности ГЭС, обеспечение бесперебойной и надежной работы электротехнических, гидромеханических и гидротехнических установок. Сэкономленные объемы природного газа могут быть направлены на обеспечение этим видом топлива населения, объектов социальной сферы и различных отраслей экономики.