Vatanimga tayanchman
O'zbekiston mustaqillikning dastlabki kunlaridanoq moddiy va ma'naviy qadriyatlar, mustaqillik, xavfsizlik va hududiy yaxlitlikni himoya qiluvchi barqaror va izchil demokratik taraqqiyotning tayanchi va kafili bo'lishga qodir Milliy armiyani yaratdi. 1992 yil 14 yanvarda mamlakatimiz hududida joylashgan barcha harbiy tuzilmalar O'zbekiston Respublikasining huquqiy bo'ysunishiga o'tkazildi. 31 yildan buyon ushbu tarixiy kun Qurolli Kuchlarimiz uchun asos bo'lgan buyuk sana sifatida nishonlanib, mustaqillik yilnomasiga oltin harflar bilan yozilgan.
Ushbu bayram munosabati bilan joriy yilning 20-yanvar kuni "Gidroproekt" AJda "Vatanimga tayanchman" mavzusida vatanparvarlik soati o'tkazildi. Tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-noyabrdagi tegishli farmoyishi hamda hujjatga ilova qilinadigan bayram tadbirlarini tayyorlash va o'tkazish chora-tadbirlari doirasida tashkil etildi. Seminarda Markaziy apparat va tasarrufidagi korxona rahbarlari va mutaxassislari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlarini tashkil etish tarixi, rivojlanish strategiyasi va yangi O'zbekiston armiyasi oldiga qo'yilgan ustuvor vazifalar ko'rib chiqildi. Xususan, bugungi kunda yangi davlat va erkin fuqarolik jamiyati qurilishi doirasida demokratiya tamoyillariga tayanib, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash kabi muhim vazifaga – chinakam bebaho boyligimizga ustuvor ahamiyat berib, qo'yilgan vazifalarni amalga oshirish va ularning huquqiy asoslarini mustahkamlash maqsadida bir qator qaror va farmonlar qabul qilinganligi ta'kidlandi, shu jumladan O'zbekiston Respublikasining Mudofaa doktrinasi yangi tahrirda. Shuningdek, mamlakat yoshlarini harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularning ona yurtiga bo'lgan muhabbat va sadoqatini oshirish zarurligi ta'kidlandi. Ushbu vazifalarning bajarilishi O'zbekiston Respublikasining xavfsizligi va mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан с первых дней независимости создал Национальную армию, способную стать опорой и гарантом устойчивого и последовательного демократического развития, защищающим материальные и духовные ценности, независимость, безопасность и территориальную целостность. 14 января 1992 года все воинские формирования, дислоцированные на территории нашей страны, были переданы в правовое подчинение Республики Узбекистан. Вот уже 31 год этот исторический день празднуется как великая дата, положенная в основу наших Вооруженных сил, золотыми буквами вписанная в летопись нашей независимости.
В связи с этим празднованием 20 января текущего года в АО «Гидропроект» проведен патриотический час на тему «Я опора Родины». Мероприятие было организовано в рамках соответствующего распоряжения Президента Республики Узбекистан от 22 ноября 2021 года, а также мерах по подготовке и проведению праздничных мероприятий, прилагаемых к документу. В семинаре приняли участие руководители и специалисты АО «Гидропроект».
Были рассмотрены история создания Вооруженных сил Республики Узбекистан, стратегия развития и приоритетные задачи, поставленные перед армией Нового Узбекистана. В частности, было отмечено, что сегодня в рамках строительства нового государства и свободного гражданского общества, опираясь на принципы демократии, уделяя приоритетное внимание такой важной задаче, как укрепление мира и стабильности – нашего поистине бесценного достояния, с целью реализации поставленных задач и укрепления их правовых основ в последние годы был принят ряд постановлений и указов, в том числе Оборонная доктрина Республики Узбекистан в новой редакции. Также была подчеркнута необходимость воспитания молодежи страны в военно-патриотическом духе, повышение их любви и преданности родному краю. Выполнение этих задач будет способствовать дальнейшему укреплению безопасности и обороноспособности Республики Узбекистан.