O‘zbekiston kelasi yildan “Qambarota-1” qurilishini moliyalashtirishni boshlaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Energetika vaziri Taalaibek Ibraevni qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Qirg‘iziston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini, shu jumladan, energetika sohasida yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Ikki tomonlama munosabatlar rivojidagi yuqori sur’at alohida qayd etildi.
O‘zbekiston yetakchisi suv energetikasi sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va mintaqaviy ahamiyatga ega qo‘shma loyihalarni, birinchi navbatda, Qambarota GES-1 loyihasini samarali ilgari surish muhimligini ta’kidladi.
«Mintaqaning gidroenergetika salohiyatidan samarali foydalanish va uni birgalikda boshqarish maqsadida kelasi yili Qirg‘iziston va Qozog‘iston bilan birgalikda "Qambarota-1" GES qurilishi loyihasini moliyalashtirishni boshlaymiz», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
U Qirg‘iziston Energetika vaziri Taalaibek Ibraevga, shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya va Ozarbayjon energetika kompaniyalari rahbarlariga O‘zbekistonga yirik sarmoyalarni jalb etish va zamonaviy texnologiyalarni joriy qilishdagi qo‘llab-quvvatlashlari uchun minnatdorchilik bildirdi.
Qambarota GES-1 qurilishi qiymati $4,2 milliardga baholanmoqda, xalqaro moliya institutlari tomonidan moliyalashtirishning umumiy portfeli $5,6 milliardga yetgan. Tomonlarning ishtirok ulushlari quyidagicha taqsimlangan: Qirg‘iziston — 34 foiz, O‘zbekiston va Qozog‘iston — har biri 33 foizdan. Har bir mamlakat o‘z ulushiga mutanosib ravishda elektr energiyasini olishi mumkin, bunda bozor sharoitlari va ehtiyojlarga qarab o‘zgartirishlar kiritilishi mumkin.

Узбекистан начнет финансирование строительства «Камбар-Аты-1» в следующем году
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев принял министра энергетики Кыргызской Республики Таалайбека Ибраева.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, в том числе в энергетической сфере. Отдельно была отмечена высокая динамика развития двусторонних отношений.
Лидер Узбекистана подчеркнул важность углубления взаимодействия в области водной энергетики и эффективного продвижения совместных проектов регионального значения, прежде всего Камбаратинской ГЭС-1.
«Для эффективного использования и совместного управления гидроэнергетическим потенциалом региона в следующем году мы начнем финансирование проекта строительства ГЭС «Камбар-Ата-1» совместно с Кыргызстаном и Казахстаном», — сказал Шавкат Мирзиеев.
Он поблагодарил министра энергетики Кыргызстана Таалайбека Ибраева, а также руководителей энергетических компаний Объединенных Арабских Эмиратов, Турции и Азербайджана за поддержку в привлечении крупных инвестиций в Узбекистан и внедрении современных технологий.
Стоимость строительства Камбаратинской ГЭС-1 оценивается в $4,2 миллиарда, а общий портфель финансирования со стороны международных финансовых институтов достиг $5,6 миллиарда. Доли участия сторон распределены следующим образом: Кыргызстан — 34 процента, Узбекистан и Казахстан — по 33 процента. Каждая страна сможет получать электроэнергию пропорционально своей доле, при этом возможны корректировки в зависимости от рыночных условий и потребностей.