O‘zbekistonda yirik energetika quvvatlari ishga tushirildi va navbatdagilarining qurilishi boshlandi
05.12.2025
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-dekabr kuni yangi energetika quvvatlari va infratuzilma obyektlarini ishga tushirish hamda navbatdagilarining qurilishini boshlashga bag‘ishlangan tantanali marosimda ishtirok etdi.
Tadbirda Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy, Turkiya Respublikasi energetika va tabiiy resurslar vaziri Alparslon Bayroqdor va Ozarbayjon Respublikasi energetika vaziri Parviz Shahbozov, Qirg‘iz Respublikasi energetika vaziri Taalaybek Ibrayev, shuningdek, Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, Islom taraqqiyot banki va boshqa moliya institutlari, “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni), “Aksa Enerji”, “Cengiz Enerji” (Turkiya), “Masdar” (BAA), “China Energy”, “Datang”, “Sinoma”, “Poly”, “CNTIC”, “Eagle Rise” (Xitoy), “EDF”, “Voltalia”, “TotalEnergies” (Fransiya), “Siemens Energy” (Germaniya) va “Nebras Power” (Qatar) vakillari ham qatnashdi.
Yangi obyektlar – qariyb 11 milliard dollarlik 42 ta energiya ishlab chiqarish, saqlash quvvatlari va boshqa infratuzilma inshootlari – mamlakatimizda amalga oshirilayotgan milliy energetika tarmog‘i salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli strategiyaning bir qismidir.
Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida umumiy qiymati 3,3 milliard dollarga teng jami 3 ming 500 megavattli 16 ta quyosh, shamol, issiqlik va gidro elektrostansiyalari shular jumlasidan.
To‘liq quvvatga chiqqach, ular yiliga 15 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi.
Natijada kelgusi yilda “yashil” energiya ishlab chiqarish hajmi 23 milliard kilovatt-soatga yetadi. Ushbu quvvatlar O‘zbekiston aholisining yillik elektr energiya iste’moli to‘liq qoplanishiga xizmat qiladi.
Eng muhimi, toza energiya hisobiga tabiiy gaz sarfi salkam 7 milliard kub metrga kamayadi. Atmosferaga 11 million tonna zararli moddalar chiqishining oldi olinadi.
Foydalanishga topshirilayotgan loyihalar orasida 1 ming 245 megavattli 10 ta energiya saqlash tizimi ham bor. Bu energiya eng ko‘p iste’mol qilinadigan tig‘iz vaqtlarda qo‘shimcha 1,5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasini tarmoqqa uzatish imkonini beradi.
Qo‘shimcha ravishda ishga tushirilayotgan 11 ta yirik podstansiya va 420 kilometr yuqori kuchlanishli tarmoqlar tizimning barqaror ishlashiga xizmat qiladi.
Yangi tashkil etilgan yiliga 15 mingta transformator ishlab chiqaradigan “Angren Energo” hamda 155 ta gidro-agregat tayyorlab beradigan “Uzhydopower” korxonalari iqtisodiyotimizga muhim hissa qo‘shadi.
Davlatimiz rahbari marosimdagi nutqida ushbu tarixiy voqea O‘zbekistonning barqaror rivojlanishi yo‘lidagi yana bir amaliy qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.
– Bugun jadal sur’atlarda o‘sib borayotgan iqtisodiyotimiz va aholining talab hamda ehtiyojidan kelib chiqib, energetika tizimida katta islohotlarni amalga oshiryapmiz. Biz bu yo‘nalishda ikkita muhim maqsadga erishishni asosiy vazifa qilib belgilaganmiz. Birinchisi – barcha tarmoq va hududlar uchun ishonchli va uzluksiz energiya ta’minotini yo‘lga qo‘yish. Ikkinchisi esa ana shu rejamizni zamonaviy, ekologik toza va qayta tiklanuvchi muqobil manbalar hisobidan amalga oshirishdir, – dedi Prezidentimiz.
So‘nggi yillarda energetika tizimiga 35 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilinib, 9 ming megavatt yangi quvvatlar ishga tushirilgani ta’kidlandi.
Natijada elektr ishlab chiqarish hajmi 2017-yildagi 60 milliard kilovatt-soatdan joriy yilda 85 milliard kilovatt-soatga yetdi.
E’tiborli jihati, salkam 5 ming megavattli quyosh va shamol, 400 megavattli gidro elektr stansiyalari ishga tushirildi. Jami generatsiya quvvatlarida “yashil” energiyaning ulushi bu yil 30 foizga yetkaziladi.
Bundan tashqari, xususiy sektor, aholi xonadonlari va ijtimoiy soha obyektlarida 2 ming megavattli kichik quyosh panellari o‘rnatildi. Ularda shu yilning o‘zida qo‘shimcha ravishda 2 milliard kilovatt-soatga yaqin muqobil energiya ishlab chiqarildi. Shuningdek, butun mamlakatimiz bo‘ylab 69 ming kilometr elektr tarmoqlari, 14 mingta transformator va yuqori kuchlanishli podstansiyalar yangilandi.
Sohadagi bunday o‘zgarishlar mahalliy korxonalar rivojiga ham katta turtki bermoqda. Ushbu korxonalar tomonidan yangi qurilayotgan elektr stansiyalari va tarmoqlariga yil boshidan buyon 700 million dollarlik qurilish materiallari, metall konstruksiyalar, kabel o‘tkazgichlar, elektr qurilmalari yetkazib berildi, loyihalash-injiniring va qurilish xizmatlari ko‘rsatildi.
Misol uchun, Norin kaskad gidro elektr stansiyasining 38 megavattli ilk gidro elektr stansiyasi to‘liq mahalliy mahsulotlardan foydalangan holda ishga tushirildi.
Davlatimiz rahbari energetika sohasida erishilayotgan ulkan yutuq va marralarda investorlar va mamlakatimizning xalqaro sheriklarining beqiyos hissasi borligini qayd etdi.
O‘zbekiston yetakchisi kelgusi 5-yilda 150 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiyalar hisobidan minglab sanoat va infratuzilma obyektlarini ishga tushirib, yuqori daromadli ish o‘rinlari yaratilishini ma’lum qildi.
IT, sun’iy intellekt va “buyumlar interneti” kabi yangi yo‘nalishlardagi kompaniyalarga jozibador muhit yaratish uchun zamonaviy superkompyuter klasteri va data-markazlar sonini ko‘paytirish nazarda tutilgan.
Buning uchun ayni paytda Saudiya Arabistonining “DataVolt” kompaniyasi 3 milliard dollarlik investitsiya hisobiga 500 megavattli data-markaz qurish bo‘yicha loyihani amalga oshirishga kirishgan.
Bunday keng ko‘lamli ishlar elektr energiyasiga bo‘lgan talab va ehtiyojni kamida 1,5 barobarga oshiradi. Shu bois, Prezident yaqin kelajakdagi rejalarga to‘xtalib o‘tdi.
Birinchidan, elektr energiyasiga oshib borayotgan ehtiyojni qoplash uchun 2030-yilgacha qo‘shimcha 17 ming megavattdan ortiq qayta tiklanuvchi energiya quvvatlari ishga tushiriladi. Natijada “yashil” energiyaning jami generatsiyadagi ulushi 54 foizga yetkaziladi.
Yangi quvvatlarni yagona energiya tizimiga bog‘lash uchun yuqori kuchlanishli 6 ming kilometr tarmoqlar tortiladi. Xususan, kelgusi yilning o‘zida 1 ming kilometr tarmoqlar o‘tkazilib, podstansiyalarda 6 ming megavatt qo‘shimcha quvvatlar yaratiladi.
Ikkinchidan, xorijiy sarmoyalarni davlat-xususiy sheriklik asosida jalb etishni kengaytirish. Joriy yildan xususiy sheriklik tamoyillari nafaqat elektr energiyasini ishlab chiqarish, balki uni iste’molchilarga yetkazib berishda ham qo‘llanmoqda.
Xususan, Turkiyaning “Aksa Elektrik” kompaniyasi bilan Samarqand hududiy elektr tarmoqlarini xususiy boshqaruvga berish bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Ushbu kompaniya loyiha doirasida tarmoqni operatsion boshqaruvga olib, investitsiya kiritadi, tarmoqlarni modernizatsiya qiladi, yo‘qotishlarni bosqichma-bosqich 2 barobarga kamaytiradi. Natijada har yili o‘rtacha 20 million dollar tejaladi.
Shunday tajriba asosida kelgusi yilda Jizzax va Sirdaryo, 2027-yilda Namangan va Toshkent viloyatlari elektr tarmoqlari boshqaruvi ham investorlarga taklif etiladi.
Uchinchidan, aholining muqobil energiya manbalaridan foydalanishini faol qo‘llab-quvvatlash.
Yangi yilda 300 ta mahalla hududida aholi bilan kooperatsiya orqali 107 megavattli quyosh stansiyalari o‘rnatiladi. Bu ijtimoiy loyiha 30 mingta kambag‘al oilani “yashil” energiya bilan ta’minlash imkonini beradi. Ular o‘z ehtiyojidan ortiqcha elektr energiyasini tarmoqqa uzatib, daromad topadi.
Mamlakatimiz tadbirkorlari bu yil 40 megavattli kichik va mikro GESlar qurdi. Natijada 120 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi va ular qo‘shimcha daromad manbaiga ega bo‘lishdi.
Kelgusi yilda yana 65 megavattli kichik va mikro GESlar barpo etiladi. Ushbu loyihalar hisobiga 80 mingta xonadonda elektr ta’minoti tubdan yaxshilanadi.
To‘rtinchidan, yaqinda Braziliyada o‘tgan COP-30 iqlim konferensiyasida mamlakatimiz o‘z tashabbusi bilan Parij bitimi doirasida muhim majburiyatni zimmasiga oldi: O‘zbekistonda 2035-yilgacha zararli gazlar emissiyasi 50 foizga qisqartirilishi maqsad qilindi.
Bu borada Jahon banki bilan dunyoda ilk innovatsion “iCRAFT” loyihasi ishga tushirildi. Uning doirasida O‘zbekiston tomonidan kamaytirilgan 23 million tonna issiqxona gazi hisobga olindi. Xalqaro darajada uglerod birliklari savdosi yo‘lga qo‘yildi.
Ta’kidlash joiz, shu yilning o‘zida 17 ta yirik sanoat korxonamiz “yashil” energiya bo‘yicha xalqaro sertifikatlar tizimiga o‘tdi. Kelgusi ikki yilda bunday korxonalar soni 100 taga yetkaziladi.
Beshinchidan, qo‘shni davlatlar bilan yagona energetika bozorini yaratish bo‘yicha sheriklikni mustahkamlash.
Mintaqa gidroenergetika salohiyatidan samarali foydalanib, birgalikda boshqarish maqsadida kelgusi yili Qirg‘iziston va Qozog‘iston bilan “Qambar-ota GES-1” loyihasini moliyalashtirishga kirishiladi.
Davlatimiz rahbari Yevropaga elektr energiyasini eksport qilish bo‘yicha “yashil koridor” loyihasi doirasida yaqindan hamkorlik qilayotgan Ozarbayjon va Qozog‘iston rahbariyatining qat’iy sa’y-harakatlarini alohida e’tirof etdi.
– Biz bugun ishga tushirayotgan barcha loyihalar iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, kelajak avlodlarimiz uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Bunday jadal harakatlarimiz va tashabbuslarimiz bilan biz yangicha modeldagi zamonaviy energetika tizimini albatta to‘liq barpo etamiz, – deya ta’kidladi Prezidentimiz.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Prezidenti ramziy dastakni bosib, 42 ta energetika obyektining ishga tushirilishi hamda navbatdagi 21 tasining qurilishi boshlanishiga start berdi.

Введены в строй крупные мощности и дан старт строительству ряда новых объектов энергетики в Узбекистане
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 декабря принял участие в торжественной церемонии запуска и начала строительства новых энергетических мощностей и объектов инфраструктуры.
В мероприятии участвовали министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейль аль-Мазруи, министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар, министр энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбазов, министр энергетики Кыргызской Республики Таалайбек Ибраев, а также представители Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Исламского банка развития, ведущих компаний ACWA Power (Саудовская Аравия), Aksa Enerji, Cengiz Enerji (Турция), Masdar (ОАЭ), China Energy, Datang, Sinoma, Poly (Китай), EDF, Voltalia, TotalEnergies (Франция), Siemens Energy (Германия) и Nebras Power (Катар).
Новые объекты – 42 новые генерирующие, накопительные и производственные мощности и другая энергетическая инфраструктура на сумму 11 миллиардов долларов – являются частью реализуемой в нашей стране масштабной стратегии, направленной на укрепление потенциала национальной энергетики.
В их числе 16 солнечных, ветряных, тепловых и гидроэлектростанций общей стоимостью 3,3 миллиарда долларов и мощностью 3,5 тысячи мегаватт в Каракалпакстане, Бухарской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
Выйдя на полную мощность, они будут производить 15 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год.
В результате в следующем году объем вырабатываемой в стране «зеленой» энергии достигнет 23 миллиардов киловатт-часов. Это позволит в полной мере обеспечить годовую потребность населения Узбекистана в электроэнергии.
Самое важное, чистая энергия поможет сократить расход природного газа почти на 7 миллиардов кубометров. Будет предотвращен выброс в атмосферу 11 миллионов тонн вредных веществ.
Среди запускаемых проектов – 10 систем хранения энергии общей емкостью 1 тысяча 245 мегаватт. Это позволит во время пиковых нагрузок подавать в сеть дополнительно 1,5 миллиарда киловатт-часов электричества.
Дополнительно вводятся 11 крупных подстанций и 420 километров сетей высокого напряжения, что послужит стабильному функционированию энергосистемы.
Важный вклад в экономику внесут новые предприятия «Angren Energo» по выпуску 15 тысяч трансформаторов и «Uzhydropower» по изготовлению 155 гидроагрегатов в год.
Выступая на церемонии, глава нашего государства выразил уверенность, что это важное событие станет очередным практическим шагом на пути устойчивого развития Узбекистана.
– С учетом стремительного роста экономики и увеличивающихся потребностей населения, мы осуществляем масштабные реформы в энергетической сфере. В этой области мы определили две ключевые цели. Первая – обеспечить надёжное и бесперебойное энергоснабжение всех отраслей и регионов. Вторая – реализовать эту задачу преимущественно за счет современных, экологически чистых и возобновляемых источников энергии, – заявил Президент.
Отмечено, что за последние годы в энергетику было привлечено 35 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введено в эксплуатацию 9 тысяч мегаватт новых мощностей.
В результате объем производства электроэнергии увеличился с 60 миллиардов киловатт-часов в 2017 году до 85 миллиардов в текущем году.
Особо важно, что запущены солнечные и ветровые станции суммарной мощностью около 5 тысяч мегаватт, а также гидроэлектростанции мощностью 400 мегаватт. Доля «зеленой» энергии в общем объеме генерации в этом году достигнет 30 процентов.
Кроме того, в частном секторе, в домохозяйствах и на социальных объектах установлено 2 тысячи мегаватт малых солнечных панелей. Только в этом году они обеспечили выработку почти 2 миллиардов киловатт-часов дополнительной возобновляемой энергии. По всей стране обновлены 69 тысяч километров электрических сетей, 14 тысяч трансформаторных пунктов и подстанций высокого напряжения.
Такие преобразования придают мощный импульс развитию отечественных предприятий. С начала года местные производители поставили для строящихся электростанций и сетей строительные материалы, металлические конструкции, кабельную продукцию и электротехническое оборудование, а также оказали проектно-инжиниринговые и строительные услуги на сумму 700 миллионов долларов.
К примеру, первая гидроэлектростанция Нарынского каскада мощностью 38 мегаватт была введена в эксплуатацию полностью на основе отечественного оборудования и материалов.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что в этих достижениях и успехах есть огромная заслуга иностранных инвесторов и международных партнеров.
Глава нашего государства заявил, что в ближайшие 5 лет за счет свыше 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций запланирован ввод тысячи промышленных и инфраструктурных объектов, создание множество высокооплачиваемых рабочих мест.
Чтобы создать привлекательные условия для компаний, работающих в таких новых направлениях, как IT, искусственный интеллект и «интернет вещей», предусмотрено создание суперкомпьютерных кластеров и дата-центров.
В этом контексте саудовская компания «DataVolt» уже приступила к реализации проекта по строительству дата-центра мощностью 500 мегаватт с объемом инвестиций в 3 миллиарда долларов.
Реализация таких масштабных проектов существенно увеличит спрос на электроэнергию – как минимум в 1,5 раза. В данном контексте Президент нашей страны остановился на дальнейших планах развития энергетики.
Во-первых, для покрытия растущей потребности в электроэнергии к 2030 году будут введены в эксплуатацию более 17 тысяч мегаватт мощностей возобновляемой энергетики. В результате доля «зеленой» энергии в общей генерации будет доведена до 54 процентов.
Для интеграции новых мощностей в единую энергосистему будет построено 6 тысяч километров линий электропередачи высокого напряжения. Уже в следующем году предстоит проложить 1 тысячу километров таких линий и построить подстанции мощностью 6 тысяч мегаватт.
Во-вторых, расширение привлечения иностранных инвестиций на основе государственно-частного партнерства. С текущего года принципы частного партнерства применяются не только в производстве электроэнергии, но и в ее поставках.
В частности, достигнута договоренность с турецкой компанией «Aksa Elektrik» о передаче в частное управление региональных электрических сетей Самарканда.
Компания возьмет сеть в операционное управление, инвестирует в модернизацию, сократит потери вдвое, что позволит экономить ежегодно в среднем 20 миллионов долларов.
Аналогичным образом в будущем году инвесторам будет предложено управление электрическими сетями Джизакской и Сырдарьинской областей, а в 2027 году – Наманганской и Ташкентской.
В-третьих, активная поддержка перехода на альтернативные источники энергии.
В новом году в 300 махаллях на основе кооперации будут установлены солнечные станции общей мощностью 107 мегаватт. Эта социальная инициатива позволит обеспечить «зеленой» энергией 30 тысяч малообеспеченных семей, которые смогут передавать её излишки в сеть и получать дополнительный доход.
Предприниматели в этом году построили 40 мегаватт малых и микроГЭС. В результате произведено 120 миллионов киловатт-часов электроэнергии, а сами предприниматели получили новый источник дохода.
В следующем году будут построены еще 65 мегаватт малых и микроГЭС, что существенно улучшит электроснабжение 80 тысяч домохозяйств.
В-четвертых, на прошедшей в Бразилии климатической конференции COP-30 Узбекистан взял на себя важное обязательство в рамках Парижского соглашения – сократить выбросы парниковых газов на 50 процентов к 2035 году.
Совместно с Всемирным банком впервые начата реализация инновационного проекта «iCRAFT», в рамках которого учтено 23 миллиона тонн сокращенных Узбекистаном парниковых выбросов. Запущена система продажи углеродных единиц на международном рынке.
Важно отметить, что только в этом году 17 крупных промышленных предприятий перешли на международную систему сертификации по «зеленой» энергии. В ближайшие два года число таких предприятий будет доведено до 100.
В-пятых, развитие партнерства с соседними странами в создании единого энергетического рынка.
В следующем году начнется финансирование проекта Камбаратинской ГЭС-1 совместно с Кыргызстаном и Казахстаном для эффективного и совместного использования гидроэнергетического потенциала региона.
Глава нашего государства также особо отметил решительные усилия руководства Азербайджана и Казахстана в рамках проекта создания «зеленого» коридора по экспорту электроэнергии в Европу.
– Все проекты, которые мы запускаем сегодня, станут источником устойчивого экономического роста и откроют новые возможности для будущих поколений. Благодаря таким целеустремленным шагам мы непременно сформируем современную энергетическую систему нового типа, - отметил лидер нашей страны.
В завершение, нажав на символический переключатель, Президент Узбекистана дал старт работе 42 энергетических объектов и строительству 21 нового проекта.