O‘zbekiston xorijiy investorlar ishtirokida kichik gidroenergetikani rivojlantirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Xitoyning “Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering” kompaniyasi bosh direktori Xou Xue bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
"Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering Company" 2011-yilda tashkil etilgan. Kompaniya elektr energiyasini uzatish va taqsimlash tizimlarini qurish, qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasidagi loyihalarпni ishlab chiqish, investitsiya kiritish, qurish va boshqarish bilan shug'ullanadi.
Tomonlar O‘zbekiston hududlaridagi suv yo‘llarida kichik gidroelektr stansiyalar kaskadlarini qurishning texnik jihatlari va keyingi bosqichlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha “Andijon viloyati Qoradaryosida 9 ta mini GES qurish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Investitsiya bitimi imzolandi.

Узбекистан планирует развитие малой гидроэнергетики с участием иностранных инвесторов
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялась встреча с генеральным директором китайской компании «Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering» Хоу Хуэем.
Компания «Xinjiang Qianyuan Kunyu Construction Engineering» была основана в 2011 году. Компания занимается строительством систем передачи, распределения электроэнергии, разработкой, инвестированием, строительством и управлением проектами в области возобновляемых источников энергии.
Стороны в конструктивном ключе обсудили технические детали и дальнейшие шаги по возведению каскадов малых ГЭС на водных артериях в регионах Узбекистана.
По итогам встречи было подписано Инвестиционное соглашение по реализации проекта «Строительство 9 мини-ГЭС на реке Карадарья в Андижанской области».