O‘zbekiston Energetika vazirligi elektr energiyasi narxini pasaytirishi haqida e’lon qildi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi joriy yilning 1-maydan boshlab 201 dan 500 kVt/S oralig‘idagi elektr energiyasi narxini kamaytirilganini ma’lum qildi. Endi iste’molchilar avvalgi 900 so‘m o‘rniga 800 so‘m to‘laydilar.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 194-sonli qaroriga muvofiq, 2024-2025 yillarda yoqilg‘i-energetika resurslari narxlarini bosqichma-bosqich o‘zgartirish jadvaliga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritildi. Bu qadam resurslar iste’molchilarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirildi.
Hujjat Prezidentning topshiriqlariga muvofiq ishlab chiqilgan bo‘lib, 2024-yil 16-apreldagi 204-sonli Vazirlar Mahkamasi qaroriga o‘zgartirishlar kiritildi. Yangi tahrir aholi uchun qo‘shimcha imtiyozli shartlarni yaratishga qaratilgan.
Asosiy o‘zgarishlar:
• Energoresurslar narxlarining o‘sish sanasi 1-apreldan 1-mayga qadar ko‘chirildi.
• Differensial tarifli elektr energiyasi iste’moli diapazoniga (201-1000 kVt/S) yangi oralik – 201-500 kVt/S qo‘shildi.
Bu iste’molchilarga qanday ta’sir qiladi?
2025 yil 1 maydan boshlab, oyiga 201-500 kVt/S elektr energiyasi sarf qiladigan iste’molchilar har bir kVt⋅ch uchun 800 so‘m to‘laydilar. Ilgari 201-1000 kVt/S diapazoni uchun narx 900 so‘m/kVt/S edi.
Misol: Agar oyiga 500 kVt/S elektr energiyasi sarf qilinsa, avvalgi hisob:
• Dastlabki 200 kVt/S – 90 000 so‘m,
• Keyingi 300 kVt/S (201-500) – 900 so‘mdan: 270 000 so‘m.
Jami: 360 000 so‘m.
Yangi tariflarga ko‘ra hisob:
• Dastlabki 200 kVt/S – 120 000 so‘m,
• Keyingi 300 kVt/S (201-500) – 800 so‘mdan: 240 000 so‘m.
Shuningdek, asosiy tarifning o‘sishiga qaramay, yangi oralikdagi narxning pasayishi ko‘pchilik iste’molchilarga xarajatlarni saqlab qolish imkonini beradi.
Qarorga ko‘ra, 1 maydan boshlab har yil elektr energiyasi va tabiiy gaz narxlari indeksatsiya qilinishi belgilandi. Indeksatsiya yillik inflyatsiya darajasini hisobga oladi, lekin u 10% dan oshmaydi. Bu esa kelajakda energoresurslar narxlarining aniqroq o‘zgarishini ta’minlaydi.

Минэнерго Узбекистана сообщило о снижении стоимости электроэнергии
Министерство энергетики Республики Узбекистан сообщило о снижении стоимости электроэнергии в пределах от 201 до 500 кВт⋅ч с 1 мая текущего года. Теперь потребители будут платить 800 сумов вместо прежних 900.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №194 утверждены изменения и дополнения в график поэтапного изменения цен на топливно-энергетические ресурсы на 2024–2025 годы — с целью поддержки потребителей этих ресурсов.
Документ разработан в соответствии с поручениями Президента и вносит поправки в ранее принятое Постановление Кабинета Министров №204 от 16 апреля 2024 года. Внесённые изменения призваны создать дополнительные льготные условия для населения.
Основные изменения:
• перенос даты повышения цен на энергоносители с 1 апреля на 1 мая текущего года.
• в диапазон потребления электроэнергии с дифференцированными тарифами от 201 до 1 000 кВт⋅ч добавляется новый промежуточный уровень — от 201 до 500 кВт⋅ч.
Как это отразится на потребителях?
С 1 мая 2025 года потребители, чей ежемесячный расход электроэнергии составляет от 201 до 500 кВт⋅ч, будут оплачивать каждый кВт⋅ч по тарифу 800 сумов. Ранее для диапазона потребления от 201 до 1 000 кВт⋅ч действовала цена в 900 сумов за кВт⋅ч.
Рассмотрим пример: семья потребляет 500 кВт⋅ч в месяц. До внесения изменений расчёт выглядел следующим образом:
• за первые 200 кВт⋅ч по базовому тарифу: 90 000 сумов.
• за последующие 300 кВт⋅ч (с 201 по 500) по 900 сумов: 270 000 сумов.
Итого: 360 000 сумов.
После вступления в силу новых тарифов расчёт будет следующим:
• за первые 200 кВт⋅ч по новому базовому тарифу: 120 000 сумов.
• за последующие 300 кВт⋅ч (с 201 по 500) по 800 сумов: 240 000 сумов.
Таким образом, несмотря на увеличение базового тарифа на электроэнергию, снижение стоимости в новом промежуточном диапазоне позволит большинству потребителей сохранить прежний уровень расходов.
Важно отметить, что согласно принятому постановлению, начиная с 1 мая каждого года, будет производиться ежегодная индексация тарифов на электроэнергию и природный газ. Данная индексация будет учитывать уровень годовой инфляции, однако её величина не будет превышать 10%. Это позволит обеспечить более предсказуемое изменение цен на энергоресурсы в будущем.