Kichik GESlar loyihasi amalga oshirilmoqda
4-aprel kuni “O‘zbekgidroenergo” AJ boshqaruvi raisi boshchiligidagi mutaxassislar guruhi “Beshqo‘rg‘on” (5 MVt), “Qo‘g‘ay-2” (6 MVt) va “Qo‘g‘ay-1” (12 MVt) kichik GES qurilish maydonlarini ko‘zdan kechirdi. Tashrif davomida qurilish-montaj ishlarining joriy holati bilan tanishildi.
Loyiha Uchqo‘rg‘on va Norin tumanlari hududida amalga oshirilmoqda. Kaskadning umumiy o‘rnatilgan quvvati 23 MVt ni, yillik elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi esa 172,5 million kVt·soatni tashkil etadi. Bosh loyiha tashkiloti sifatida “Gidroproyekt” AJ ishtirok etmoqda.
Loyihaga ko‘ra, 51 ta ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilgan. Qurilish ishlari joriy yil oxirigacha yakunlanishi belgilangan.

Продолжается реализация проекта малых ГЭС
В Наманганской области продолжается строительство каскада малых гидроэлектростанций на Большом Андижанском канале.
4 апреля группа специалистов, возглавляемые председателем правления АО «O‘zbekgidroenergo», посетила строительные площадки малых ГЭС «Бешкургон» (5 МВт), «Кугояй-2» (6 МВт) и «Кугояй-1» (12 МВт). В ходе визита участники ознакомились с текущим состоянием строительно-монтажных работ.
Проект реализуется на территории Учкурганского и Нарынского районов. Общая установленная мощность каскада составляет 23 МВт, а расчётная годовая выработка электроэнергии — 172,5 млн кВт·ч. Генеральным проектировщиком выступает АО «Гидропроект».
В рамках проекта планируется создание 51 рабочего места. Завершение строительства предусмотрено до конца текущего года.