Mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘i rivojlantiriladi
“Respublika hududlarida mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi Prezident qarori (PQ-129-son, 28.03.2025-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2025–2026 yillarda Respublika hududlarida mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
jami quvvati 164 MVt bo‘lgan 2 983 ta mikro GES qurish va yiliga 500 mln kVt.soat ekologik toza elektr energiyasini ishlab chiqarish;
yangi mikro GESlarni ishga tushirish hisobiga 280 mingta aholini elektr energiyasi bilan taʼminlash;
qurilish davrida 1200 nafar ishchining bandligini taʼminlash va loyihalar ishga tushgandan keyin 520 ta doimiy ish o‘rni yaratish.
2025-yil 1-maygacha loyiha hujjatlariga asosan mikro GESlar qurish uchun tanlab olingan yer uchastkalari belgilangan tartibda Energetika vazirligiga ajratiladi.
Energetika vazirligi ajratilgan yer uchastkalari loyiha tashabbuskorlariga mikro GESlar qurish va ishga tushirish uchun 20 yil muddatga ijaraga berilishini taʼminlaydi.

Развивается сеть микро-гидроэлектростанций
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по развитию сети микро-гидроэлектростанций на территории Республики» (УП-129, от 28.03.2025 г.).
Согласно документу, на 2025–2026 годы определены ключевые целевые показатели развития сети микро-ГЭС в регионах страны, включая:
- строительство 2 983 микро-ГЭС общей мощностью 164 МВт и выработку 500 млн кВт·ч экологически чистой электроэнергии в год;
- обеспечение электроэнергией 280 тысяч жителей за счет ввода новых микро-ГЭС;
- создание 1 200 рабочих мест в период строительства и 520 постоянных рабочих мест после ввода объектов в эксплуатацию.
До 1 мая 2025 года земельные участки, отобранные для строительства микро-ГЭС на основе проектной документации, будут переданы Министерству энергетики в установленном порядке.
Минэнерго обеспечит передачу выделенных земельных участков инициаторам проектов в аренду на 20 лет для строительства и эксплуатации микро-ГЭС.