Modernizatsiya: eski GESning yangi xususiyatlari
So'nggi yillarda gidrotexnika sohasida bir qator yirik loyihalar hayotga izchil tatbiq etildi. Yangi GESlar qurish va mavjud investitsiya loyihalarini modernizatsiya qilish sohasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatda yangi quvvatlarni ishga tushirish bo'yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Xitoyning gidroenergetika sohasidagi yetakchi korxonalari bilan hamkorlikda va O'zbekiston hukumati ko'magida "Chirchiq GESlar kaskadi"UK tarkibida GES-10 ni modernizatsiya qilish ishlari yakunlandi.
Shuni ta'kidlash kerakki, ushbu GESning birinchi bosqichi qurilishi 1941 yilda boshlangan va 1943 yilda foydalanishga topshirilgan. II bosqichning qurilishi 1948 yilda boshlangan. 1951 yilda foydalanishga topshirilgan GESning ikkinchi bosqichi uning umumiy o'rnatilgan quvvati 34,7 MVtni tashkil etdi (G-1 Gidroagregati 10,7 MVt va G-2 Gidroagregati 24,0 MVt).
2017 yilda Prezidentimizning "2017-2021 yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to'g'risida"gi qarori qabul qilindi. 2021 yil mart oyida tasdiqlangan rejalar va loyihalarga muvofiq qurilish boshlandi. 2 yil davomida bosqichma-bosqich, investitsiya loyihasiga ko'ra, GESni modernizatsiya qilish bo'yicha ishlar olib borildi. Modernizatsiya jarayonida qurilish-montaj ishlari, texnik jihozlarni yig'ish va o'rnatish, ehtiyot qismlarni jihozlash, obodonlashtirish va ko'kalamzorlashtirish ishlari tashkil etildi, texnologik binolar va inshootlar ham qurildi.
Loyiha "China National Technical Import and Export Corporation" (CNTIC), "O'zbekgidroenergo" AJ," O'zbekgidroenergostroy "AJ va"Gidroproekt" AJ kabi xorijiy va mahalliy kompaniyalarning asosiy hamkorligida amalga oshirildi.
GES-10 modernizatsiya qilinganidan so'ng, u stantsiyani zamonaviy ekspluatasion talablarga olib borishga, shuningdek, yiliga o'rtacha ko'p yillik elektr energiyasini ishlab chiqarishni yiliga 171,6 dan 213,8 million kVt soatgacha oshirishga imkon berdi, ya'ni yiliga 42,2 million kVt soatga, quvvatni oshirish va stantsiya gidrouzelining favqulodda muammosiz ishlashi orqali. Ikkinchi GA-2 birligining quvvati 24 MVt dan 29 mvtgacha ko'tariladi.
O'zbekiston gidroenergetika tarmog'idagi taraqqiyot nafaqat elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatining oshishiga, balki xalq farovonligini ta'minlash ko'rsatkichlariga ham ta'sir qiladi.

Modernization: new opportunities of the old HPS
In recent years, a number of major projects have been consistently implemented in the hydraulic engineering sector. Large-scale work is being carried out in the field of construction of new HPS and modernization of existing investment projects.
Systematic work is underway in the country to put into operation new capacities. In cooperation with leading Chinese enterprises in the field of hydropower and with the assistance of the Government of Uzbekistan, the modernization of HPS-10 as part of the Cascade of Chirchik HPS has now been completed.
It should be emphasized that the construction of the first stage of this HPS was started in 1941 and put into operation in 1943. Construction of the second stage was started in 1948. The second stage of the HPS, put into operation in 1951, its total installed capacity was 34.7 MW (Hydraulic unit H-1 10.7 MW, and hydraulic unit H-2 24.0 MW).
In 2017, the President of the country adopted a resolution "On the program of measures for the further development of hydropower for 2017-2021". In March 2021, in accordance with the approved plans and projects, construction began. Within 2 years, according to the investment project, work was carried out to modernize HPS-10 step by step. In the process of modernization, construction and installation works, assembly and installation of technical equipment, procurement of spare parts, landscaping and planting of the territory were organized, technological buildings and structures were also built.
The project was carried out on the main cooperation of foreign and local companies, such as “China National Technical Import and Export Corporation” (PRC), JSC “Uzbekhydroenergo”, JSC “Uzbekhydroenergostroy” and JSC “Hydroproject”.
After the modernization of HPS-10, it allowed to bring the station to modern operational requirements, as well as to increase the average long-term electricity generation from 171.6 to 213.8 million kWh per year, i.e. by 42.2 million kWh per year, due to an increase in capacity and reliable without emergency operation of the station hydraulic unit. The capacity of the second unit HU-2 from 24 MW increases to 29 MW.
Progress in the hydropower industry of Uzbekistan will not only serve to increase the capacity of electricity production, but will also affect the indicators of ensuring the well-being of the people.